Refleksje

Pozostaw tylko ślady bosych stóp! 1 lipca rozpocznie się cykl akcji wielkiego sprzątania Polski – od Tatr aż po Bałtyk

Pozostaw tylko ślady bosych stóp! 1 lipca rozpocznie się cykl akcji wielkiego sprzątania Polski – od Tatr aż po Bałtyk
Materiały prasowe Warszawa, 19 czerwca 2017 r. Pozostaw tylko ślady bosych stóp! 1 lipca rozpocznie się cykl akcji wielkiego sprzątania Polski – od Tatr aż

Materiały prasowe
Warszawa, 19 czerwca 2017 r.

Pozostaw tylko ślady bosych stóp!
1 lipca rozpocznie się cykl akcji wielkiego sprzątania Polski
– od Tatr aż po Bałtyk

W ramach akcji Barefoot Projekt Czysta Plaża oraz Czyste Tatry setki wolontariuszy udowodnią, że można czerpać przyjemność z nieskażonych skarbów polskiej przyrody
i pozostawiać po sobie tylko ślady stóp. Zarówno nad morzem, jak i w górach jest zdecydowanie przyjemniej, kiedy na naszej drodze nie natkniemy się na śmieci. Nie tylko szpecą, ale są największym wrogiem mieszkańców, turystów oraz zwierząt. Dołącz do lokalnych inicjatyw i zostań częścią międzynarodowej akcji, która łączy ochronę środowiska z wyjątkową zabawą!

Pierwsze ślady pozostawimy już 1 lipca 2017 roku na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem dołączając do akcji Czyste Tatry. Następnie, przeniesiemy się nad morze. Barefoot Projekt Czysta Plaża rozpocznie się 8 lipca wielkim sprzątaniem plaży miejskiej w Gdańsku przy Molotece, 13 lipca skieruje swoje kroki do Łeby (plaża przy Costa Dorada), a zakończy 22 lipca w Warszawie (wybrzeże przy Beach Bar).
Warto zostać wolontariuszem – poza akcesoriami niezbędnymi do sprzątania, gwarantujemy liczne atrakcje, konkursy oraz świetną zabawę. To idealna okazja, aby spotkać się w dobrym towarzystwie i… przyłożyć stopę do sprzątania Polski!
Podobne akcje ekologiczne organizowane są już od wielu lat i nie tylko w Polsce. Jedenaście lat temu grupa entuzjastów ze Stanów Zjednoczonych zainicjowała projekt usuwając zalegające na plaży śmieci. Od początku przyświecał im jednak głębszy cel. Ideą akcji jest edukowanie i uświadamianie, że nie należy pozostawiać po sobie zbędnych wspomnień. Tak narodziła się inicjatywa Barefoot Beach Rescue Project. Od tego czasu, akcja dotarła na
5 kontynentów i zmobilizowała prawie 30 tysięcy wolontariuszy, którym udało się uzbierać ponad 24 tony śmieci.
– Wielkie sprzątanie pod stopami sięgnie od Tatr aż po Bałtyk! Zgodnie z przesłaniem „Pozostaw tylko ślady bosych stóp” pomagamy i mobilizujemy innych do działania. Zarówno liczba wolontariuszy, jak i fantastyczna atmosfera z roku na rok rosną w siłę. Zależy nam, aby było nie tylko przyjemnie, ale przede wszystkim bezpiecznie – mówi Marek Nitka, Ambasador Barefoot Projekt Czysta Plaża.
Projekt jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Czysta Polska, które podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, prowadzi edukację ekologiczną oraz aktywnie przeciwdziała nielegalnemu składowaniu odpadów.
– Tatrzańskie szlaki, a także plaże Bałtyku, to niewątpliwie wizytówki Polski i ulubione kierunki letniego wypoczynku. Niestety, jednocześnie te magiczne miejsca często niszczone są przez pozostawiających śmieci turystów. To właśnie do nich kierujemy nasz projekt, licząc na poprawę świadomości ekologicznej. Jestem przekonany, że projekt odbije się sporym echem, zmieniając mentalność wielu z tych, którzy dziś bez wahania porzucają w tych wyjątkowych miejscach butelki, niedopałki, czy jednorazowe opakowania – przekonuje Krzysztof Dąbrowa, rzecznik prasowy projektu Czyste Tatry.
Tegoroczną edycję projektu wspierają Filip Chajzer oraz Krzysztof Jankes Jankowski. Dziennikarze wezmą udział w „Barefoot Beach Rescue Challenge” – inicjatywie inaugurującej projekt w dn. 8 lipca na plaży miejskiej w Gdańsku. Każdy z nich utworzy własną drużynę wolontariuszy i wyruszy w poszukiwaniu zalegających na plaży odpadów. Wygra drużyna, która w wyznaczonym czasie zbierze większą ilość śmieci.
Aby dołączyć do Barefoot Projekt Czysta Plaża wystarczy wejść na stronę: http://czystapolska.org.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Rejestracji na akcję można także dokonać w namiocie Stowarzyszenia Czysta Polska w dniu eventu.
Zapraszamy wszystkich, którym nie jest obojętne piękno natury. Udział w projekcie to też świetna okazja, aby połączyć ochronę środowiska z dobrą zabawą w gronie przyjaciół.

A to już wiesz?  Zdjęcia satelitarne w misji zrównoważonego rozwoju Ziemi

Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.

Barefoot Projekt Czysta Plaża to polska edycja międzynarodowej akcji Barefoot Beach Rescue Project. Inicjatywa ta powstała w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych, solidaryzując lokalne społeczności wokół przywracania naturalnej równowagi wybrzeżom. Dzięki akcjom Barefoot Projekt Czysta Plaża i Czyste Tatry posprzątano plaże i górskie szlaki już w 7 polskich miastach! Chętnych do pomocy nie brakowało. Do tej pory w akcje zaangażowało się ponad
15 tysięcy wolontariuszy, którzy wspólnymi siłami uzbierali prawie 4 tony śmieci. W tym roku hasło przewodnie akcji to „Pozostaw po sobie ślady bosych stóp”. Współorganizatorem projektu w Polsce jest Stowarzyszenie Czysta Polska.

#BarefootFriendly #BoseStopy #LeaveOnlyFootprints

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy