Refleksje

Nietrafiony prezent co trzeciemu Polakowi potrafi zepsuć święta. Wyniki badania

Nietrafiony prezent co trzeciemu Polakowi potrafi zepsuć święta. Wyniki badania
08.12.2017 Święta to czas dawania i przyjmowania prezentów, dla wielu z nas obie te czynności są bardzo trudne. Upominki mają mnóstwo znaczeń i ujawniają jak

08.12.2017

Święta to czas dawania i przyjmowania prezentów, dla wielu z nas obie te czynności są bardzo trudne. Upominki mają mnóstwo znaczeń i ujawniają jak postrzegamy innych. Wyniki badania „Prezenty zawsze wywołują emocje”, pokazują, że aż 97% Polaków obdarowuje swoich bliskich świątecznymi prezentami, upominki są jednak główny powodem, który może popsuć Boże Narodzenie.

Z badania przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1337 respondentów, wynika że otrzymanie nietrafionego prezentu dla 31% ankietowanych to główny powód, który może popsuć święta i ich miła atmosferę. Zamiast cieszyć się wyjątkowym czasem, źle go znosimy również z powodu stresu związanego z nietrafnością prezentu dla bliskiej osoby (23%) oraz negatywną reakcją obdarowanych osób na upominek (16%). Kolejnym „wyzwalaczem” negatywnych nastrojów jest także bieganie za prezentami (11%).

Jak deklarują Polacy jednym z najgorszych pomysłów na świąteczną niespodziankę zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, są powtarzalne prezenty – 41% ankietowanych nie chce otrzymywać tego samego co roku. Udzielone odpowiedzi potwierdzają starą mądrość, że nie lubimy nudnych i nieciekawych prezentów (26%) oraz tych praktycznych (19%).

Standardowe prezenty są coraz bardziej przereklamowane, ponieważ jak uważają respondenci pokazują, że ktoś po prostu nas nie zna – tak deklaruje, aż 41% zapytanych osób. Większość obdarowanych nie ma co z nimi zrobić (25%) i zupełnie im się nie przydają. Co ciekawe Polacy przyznają się nawet, że nietrafiony podarunek przekazują dalej i podarowują komuś innemu – jak potwierdziło 29% ankietowanych. Najczęściej jednak niechciany bibelot odstawiamy po prostu na półkę (62%). Rzadko kto sprzedaje nietrafiony upominek – tylko 7% lub wyrzuca do kosza – 2%.

Polacy uważają, że sensem dawania prezentów jest pokazanie jak wiele bliska osoba dla nas znaczy. Jest to swojego rodzaju nośnik informacji. Dla 42% to potwierdzenie, że ktoś nas zna lub że się postarał dla nas (34%). Nie napawają zatem optymizmem odpowiedzi ankietowanych, które pokazują że niektórym z nas ciągle zdarza się otrzymywać nietrafiony prezent – jak deklaruje 27% osób, a 16% badanych co roku na święta taki dostaje.

A to już wiesz?  Czy w nowym roku kierowców niesłyszących będzie więcej?

Pomimo wszystko lubimy jednak otrzymywać prezenty, szczególnie kiedy są niespodzianką, potwierdza to 51% osób. 37 % ankietowanych sprawia to po prostu przyjemność. Uważamy również, że można nauczyć bliskich kupowania prezentów poprzez powtarzanie co nam się podoba – tak twierdzi 43% ankietowanych. Rzadko kto odmawia przyjęcia prezentu, ponieważ nie chcemy robić komuś przykrości (47%), ale zdarzają się takie sytuację gdy uważamy, że prezent jest za drogi (32%) lub zbyt zobowiązujący (13%) i wtedy mówimy nie.

Niewłaściwy lub niedoceniony podarunek może przynieść spore straty w stosunkach. Ludzie angażują się w dawanie i otrzymywanie prezentów, ponieważ odzwierciedla to znaczenie relacji i utrzymuje więzi społeczne. Wyniki badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń pokazują, że Polacy najchętniej zastąpiliby tradycyjne upominki na takie, które pozwolą doświadczyć czegoś nowego i pozostaną na długo w pamięci (37%), które będą niespodzianką (27%) albo po prostu wywołają emocje (19%).

Większość z nas lubi odczuwać ten dreszczyk emocji, kiedy pod choinką zaczyna odpakowywanie prezentów, w których nie ma bladego pojęcia co się znajduje. Są jednak osoby, które wolą kiedy wiedzą doskonale co dostaną od swoich bliskich, bo sami to sobie wybrali. To pozwala zaoszczędzić im niepotrzebnych świątecznych stresów. 17 % ankietowanych tradycyjne upominki zastąpiłaby prezentami, które mogą sami sobie wybrać, otrzymując na przykład atrakcję do realizacji.

Jak zatem wybrać prezent wartościowy? Unikalny podarunek, z którym mamy pewność, że nikt o takim wcześniej nie pomyślał i sprawi radość. Dobrym pomysłem jest podarowanie komuś prezentu, które pozwoli doświadczyć czegoś nowego, czyli po prostu prezentu w formie emocji. Prezenty w formie przeżyć pozwalają niejednokrotnie spełniać marzenia i realizować pasje, na które bliskie osoby nie mają czasu bądź odwagi się zdecydować. Taki upominek na pewno pozostanie na długo w pamięci. – tłumaczy Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

A to już wiesz?  „Czas na transport” – nowy magazyn dla branży transportowej

Każdy z nas ma na koncie nietrafiony prezent. Każdy doskonale zna to uczucie, ten moment ekscytacji, gdy otwiera starannie zapakowane, pięknie wyglądające pudełeczko, którego zawartość pozostawia wiele do życzenia. Jak wówczas reagujemy? Nauczyliśmy się już udawać, że prezent nam się podoba (39%), przeklinać w myślach nie pokazując nic po sobie (30%) i robić dobrą minę do złej gry (27%).

I choć zazwyczaj pragniemy chronić uczucia ofiarodawcy, bywa i tak, że emocje biorą górą. Prawie co trzecia osoba (29%) spotkała się ze „strzeleniem focha”, kiedy podarowała komuś prezent, urażeniem (27%) czy zawiedzioną miną (19%). Niektórzy nawet pozwalają sobie na złośliwy komentarz (18%). Wynika to pewnie z tego, że prezenty mają mnóstwo znaczeń: mogą być manifestem nie tylko uczuć, ale też statusu bliskiej osoby. Pokazują jak postrzegamy innych. Są niezwykłą trudnością radzenia sobie z emocjami. Dlatego choć nie zawsze wychodzi dobrze, jak deklaruje, aż 67% ankietowanych ma dla nas znaczenie co kupujemy innym i pomimo wszystko długo zastanawiamy, aby dobrze dostosować upominek do osoby, jej zainteresowań i wieku.

* Badanie „Prezenty zawsze wywołują emocje” w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezentmarzeń w grudniu br. na reprezentatywnej grupie 1337 respondentów.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy