Refleksje

Majówka bez TIR-ów – komentarz eksperta OCRK, Łukasza Włocha

Majówka bez TIR-ów – komentarz eksperta OCRK, Łukasza Włocha
Niejeden użytkownik polskich dróg wyjeżdżając w poprzednich latach na długi weekend zauważył, że pomimo zwiększenia ilości aut osobowych, na niektórych odcinkach dróg krajowych oraz autostrad

Niejeden użytkownik polskich dróg wyjeżdżając w poprzednich latach na długi weekend zauważył, że pomimo zwiększenia ilości aut osobowych, na niektórych odcinkach dróg krajowych oraz autostrad jedzie się jednak sprawniej. Wpływ na taki stan rzeczy niewątpliwie mają wprowadzone na terenie całego kraju okresowe ograniczenia oraz zakazy ruchu dla pojazdów cięższych niż 12 ton (DMC).

Kiedy zatem w najbliższy weekend majowy możemy spodziewać się mniejszego ruchu ciężarowego?
1) od godziny 8:00 do 22:00
– 1 maja
– 3 maja
2) w przededniu każdego z powyższych świąt w godzinach od 18:00 do 22:00
Czy to oznacza, że w tym okresie na drodze nie zobaczymy pojazdów ciężarowych?

Pomimo znacznego spadku ilości transportu ciężarowego w tych dniach, część „tirów” korzystająca z wyłączeń nadal będzie mogła poruszać się po drogach całego kraju. Do najpopularniejszych wyjątków należą:
– pojazdy powracające z zagranicy, w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mającego siedzibę na terytorium Polski,
– pojazdy przewożące artykuły szybko psujące się lub środki spożywcze
Z uwagi na powyższe, również w majówkę na polskich drogach możemy spodziewać się ciężarówek o każdej porze dnia i nocy. Jednak w godzinach obowiązywania zakazów i ograniczeń ich ilość będzie znacznie mniejsza, co powinno być jednym z czynników branych pod uwagę przez kierowców aut osobowych przy planowaniu weekendowego wyjazdu.

***
Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to wiodąca na polskim rynku firma outsourcingowa z doświadczeniem od 2002 roku, zajmująca się rozliczaniem czasu pracy kierowców. Zatrudnia ponad 200 ekspertów i specjalistów m.in. prawa pracy i prawa transportowego Polski i Unii Europejskiej, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w branży transportowej. OCRK, dbając o interesy swoich klientów, na bieżąco obserwuje sytuację prawną i gospodarczą w zakresie logistyki i transportu w Europie, kładąc szczególny nacisk na wysoką jakość i kompleksowość świadczonych usług.

A to już wiesz?  „Bakaliowy podarunek” na Walentynki, czyli zdrowa przekąska zamiast czekoladek

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy