Refleksje

Sprawdź, czy jesteś zagrożony hałasem

Sprawdź, czy jesteś zagrożony hałasem
Aż 44% Europejczyków narażonych jest na ten rodzaj hałasu, który negatywnie wpływa na zdrowie. To drugi, po zanieczyszczeniu powietrza, największy problem ekologiczny Unii Europejskiej. Długotrwałe

Aż 44% Europejczyków narażonych jest na ten rodzaj hałasu, który negatywnie wpływa na zdrowie. To drugi, po zanieczyszczeniu powietrza, największy problem ekologiczny Unii Europejskiej.

Długotrwałe przebywanie w miejscach, w których jest głośno lub które zostały źle zaprojektowane pod względem akustycznym, odbija się na naszym zdrowiu – to pewne. Jakość budynków jest szczególnie ważna, teraz gdy blisko 90% swojego życia ludzie spędzają wewnątrz różnych budowli. Przypadający na 25 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem to dobry moment, aby przypomnieć, jaki wpływ na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie ma hałas.
Zagrożeni hałasem
Tym, jak akustyka budynków wpływa na komfort, zdrowie i produktywność ludzi w nich przebywających zajmuje się Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”. Jak zatem poprawić świadomość ludzi i branży budowlanej na temat jakości akustycznej w obiektach?
– O tym, co słyszymy w pomieszczeniu, w którym śpimy czy pracujemy i czy jest to dla nas uciążliwy hałas, zapada decyzja już na etapie projektowania budynku, następnie wyboru materiałów i wykonawstwa – mówi Paweł Polak ze Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”.
Dźwięk jest falą i rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Nawet gdy wyciszymy ścianę od głośnego sąsiada, to przy nieprawidłowym wykonawstwie hałas może przenieść się przez inne przylegające przegrody np. strop. Zatem sama poprawa izolacyjności ściany o 10 dB, nie musi oznaczać, że sąsiad przestanie być słyszany.
W mieszkaniach, domach, biurach, szkołach, a nawet szpitalach hałas niesie się często przez ściany, stropy, dochodzi z instalacji, a wówczas za jego przyczynę można wziąć błędy popełnione na etapie projektu. Wynikają one m.in. z zastosowania nieodpowiedniej izolacji oraz rozwiązań budowlanych (np. szyb), niespełniających dobrze swojej funkcji.
Do sprawy warto podejść kompleksowo. – Bardzo ważne jest, aby o akustykę w budynku, czyli o to, w jaki sposób w poszczególnych pomieszczeniach będą rozchodzić się dźwięki, zadbać już na etapie projektu, dobierając takie izolacje budowlane, okna i rozwiązania konstrukcyjne, które zapewnią komfort użytkowania budynku bez obaw o uciążliwy hałas z sąsiednich pomieszczeń lub pogłos we wnętrzach – wyjaśnia Paweł Polak ze Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”.
Każdy budynek musi spełniać określone normy akustyczne. To kluczowa informacja dla tych, którzy np. kupują mieszkanie od dewelopera. Pamiętajmy, że mamy prawo wiedzieć jak projekt ma się do wymogów prawnych, jakich użyto materiałów do budowy i wykończenia wnętrza. Dane te pozwolą nam ocenić – zwłaszcza przed podpisaniem umowy – czy lokal, którym jesteśmy zainteresowani, będzie cichy i zarazem przytulny.

A to już wiesz?  Bridgestone, światowy partner Olimpijski i Paraolimpijski, będzie wspierać biegaczy podczas największego maratonu w Polsce

Skutki hałasu
Kwestia norm akustycznych może wydawać się wielu osobom skomplikowana i trudna do wdrożenia. Ci, którzy chcą zadbać o komfort ciszy we własnym domu, ale nie wiedzą jak się za to zabrać, mogą zgłosić się po poradę do akustyka. Stowarzyszenie „Komfort Ciszy” służy poradą doświadczonych ekspertów, którzy doradzają w zakresie m.in. budownictwa mieszkalnego i problemów dotyczących zapobiegania przenikaniu uciążliwego hałasu do wnętrz.
Od akustyki architektonicznej zależy, co będziemy słyszeli we wnętrzach, w których mieszkamy, pracujemy, uczymy się czy wypoczywamy. A to, co będziemy słyszeli, nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie, zaangażowanie i efektywność w pracy a czasem nawet na zdrowie. Z akustyką architektoniczną wiążą się dwa problemy, z którymi na co dzień spotykamy się we wnętrzach budynków: hałas i zła zrozumiałość mowy.
Według raportu WHO, hałas może powodować nie tylko uszkodzenia słuchu. Jest odpowiedzialny także za choroby układy krążenia, trudności w uczeniu się (u dzieci) i zaburzenia snu, a w wielu przypadkach także za ataki serca czy udary.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy