Biznes Prawo

Ślubowanie aplikantów radcowskich i nowa kampania informacyjna OIRP w Warszawie

Ślubowanie aplikantów radcowskich i nowa kampania informacyjna OIRP w Warszawie
Nowa kampania OIRP w Warszawie pokazuje korzyści, jakie wiążą się z zatrudnianiem aplikantów, i promuje młodych prawników, dopiero rozpoczynających praktykę zawodową. Powstała w odpowiedzi na dyskusję publiczną o ich sytuacji na rynku

Data publikacji: 2017-12-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Ślubowanie aplikantów radcowskich i nowa kampania informacyjna OIRP w Warszawie
Kategoria: BIZNES, Prawo

Nowa kampania OIRP w Warszawie pokazuje korzyści, jakie wiążą się z zatrudnianiem aplikantów, i promuje młodych prawników, dopiero rozpoczynających praktykę zawodową. Powstała w odpowiedzi na dyskusję publiczną o ich sytuacji na rynku pracy.

Ślubowanie aplikantów radcowskich i nowa kampania informacyjna OIRP w Warszawie BIZNES, Prawo - Nowa kampania OIRP w Warszawie pokazuje korzyści, jakie wiążą się z zatrudnianiem aplikantów, i promuje młodych prawników, dopiero rozpoczynających praktykę zawodową. Powstała w odpowiedzi na dyskusję publiczną o ich sytuacji na rynku pracy.

18 grudnia br. w Teatrze Roma odbyło się ślubowanie aplikantów Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. W tym dniu rozpoczęła się także realizacja najnowszej kampanii informacyjnej Izby warszawskiej, skierowanej zarówno do środowisk prawniczych, jak i potencjalnych klientów radców prawnych. Kampania pokazuje korzyści, jakie wiążą się z zatrudnianiem aplikantów, i promuje młodych prawników, dopiero rozpoczynających praktykę zawodową. Powstała w odpowiedzi na dyskusję publiczną o ich sytuacji na rynku pracy.

 

Do ślubowania aplikantów radcowskich w Izbie warszawskiej przystąpiły 592 osoby. Podczas uroczystości, wykładowcom zasłużonym dla samorządu radców prawnych zostały wręczone medale pamiątkowe z okazji 35-lecia samorządu zawodowego radców prawnych oraz statuetki Temidy. Wyróżnieni zostali również aplikanci radcowscy, którzy otrzymali najwyższą liczbę punktów na egzaminie wstępnym.

Rozpoczęcie kampanii zaplanowano na 18 grudnia, tak aby zwrócić uwagę na wyzwania, jakie stoją przed środowiskiem prawniczym, właśnie w dniu, w którym kolejni absolwenci wydziałów prawa rozpoczynają praktyczny etap szkolenia przygotowującego do wykonywania zawodu radcy prawnego. Kampania „Zatrudniamy aplikantów radcowskich” jest odpowiedzią na problem negatywnych praktyk na rynku pracy dotykający młodych prawników – braku ochrony zatrudnienia („umowy śmieciowe”) i zbyt niskich wynagrodzeń – ale ma również na celu pokazanie wartości i potencjału osób kształcących się na aplikacji radcowskiej.

 

– Niebawem na rynek pracy wejdzie duża liczba młodych prawników. To efekt dobrych wyników egzaminów wstępnych na aplikację. W samej OIRP w Warszawie prawie 600 osób rozpocznie szkolenie w 2018 r. Samorząd zawodowy musi nie tylko kształcić aplikantów, ale też podejmować trudne tematy dotyczące młodych prawników i wpływać na środowisko poprzez promowanie dobrych praktyk – mówi Agnieszka Sawaszkiewicz-Żałobka, Przewodnicząca Komisji ds. Aplikacji Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, pomysłodawczyni kampanii „Zatrudniamy aplikantów radcowskich”. Najnowsza kampania Izby warszawskiej ma być impulsem do dyskusji o sytuacji na rynku usług prawnych. – Nie chcemy się koncentrować na krytykowaniu obecnej sytuacji. Jeżeli coś ma się zmienić, to potrzebne są konkretne przedsięwzięcia i uświadamianie przedstawicielom zawodów prawniczych, że to również od nich zależy jakość rynku prawniczego w Polsce – dodaje Agnieszka Sawaszkiewicz-Żałobka.

A to już wiesz?  Dentons wyróżniony jako Międzynarodowa Firma Prawnicza Roku przez The Lawyer

 

Podczas poniedziałkowego ślubowania Dziekan Rady OIRP w Warszawie, Włodzimierz Chróścik, tak mówił o kompetencjach aplikantów oraz celach kampanii: Młodzi prawnicy są świetnie wykształceni, mają otwarte umysły, aktualną wiedzę i zapał do pracy, którego czasami brakuje starszym pokoleniom. Nasza kampania przypomina o tym partnerom i właścicielom kancelarii, dyrektorom działów prawnych w firmach oraz wszystkim profesjonalnym prawnikom. Chcemy także utwierdzić naszych aplikantów w przekonaniu, że mają prawo mieć oczekiwania wobec swoich pracodawców oraz że dokonali właściwego wyboru, decydując się na aplikację radcowską. Dziekan Chróścik podkreślił także, że największy wpływ na poprawę sytuacji aplikantów, prawników u progu kariery, a także wszystkich profesjonalnych zawodów prawniczych, ma edukacja prawna społeczeństwa.

 

Na kampanię „Zatrudniamy aplikantów radcowskich” składa się seria wypowiedzi radców prawnych – partnerów zarządzających i wspólników kancelarii – na temat korzyści, jakie wiążą się z zatrudnianiem aplikantów. Kampania obejmie wewnętrzne kanały komunikacyjne OIRP w Warszawie (newsletter, czasopismo Temidium, strony internetowe, fanpage na Facebooku, kanał Youtube, profil na Linkedinie). Istotnym elementem kampanii jest możliwość przystąpienia przez poszczególne kancelarie i prawników do „Deklaracji” przyjętej przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie:

„Wspieranie rozwoju zawodowego młodych, wchodzących na rynek pracy prawników, dzielenie się z nimi naszą wiedzą i doświadczeniem, to nasza powinność wobec młodego pokolenia.

Kluczem do sukcesu zawodowego są jednak nie tylko wiedza i umiejętności pozyskane w trakcie szkolenia. Nie mniej ważne jest doświadczenie zawodowe nabyte pod okiem doświadczonych koleżanek i kolegów. Jedną z najlepszych form zdobywania takiego doświadczenia jest praca w kancelarii prawnej.

Aplikanci mają prawo do godziwego wynagrodzenia, które stworzy im szansę na realizację aspiracji zawodowych i osobistych.

Jako sygnatariusze deklaracji „Zatrudniamy aplikantów radcowskich” promujemy działania ułatwiające im start na rynku pracy. Zachęcamy wszystkich radców prawnych do wspierania rozwoju zawodowego naszych młodszych Koleżanek i Kolegów!”

A to już wiesz?  Lepiej dmuchać na zimne. Jak ochronić majątek, zakładając swój biznes?

Kampania jest bezterminowa. W przyszłości w jej ramach będą podejmowane różne działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Ślubowanie aplikantów radcowskich i nowa kampania informacyjna OIRP w Warszawie BIZNES, Prawo - Nowa kampania OIRP w Warszawie pokazuje korzyści, jakie wiążą się z zatrudnianiem aplikantów, i promuje młodych prawników, dopiero rozpoczynających praktykę zawodową. Powstała w odpowiedzi na dyskusję publiczną o ich sytuacji na rynku pracy.
Hashtagi: #BIZNES #Prawo

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy