Książka LIFESTYLE

POLSCY NOBLIŚCI

POLSCY NOBLIŚCI
Do grona polskich literackich noblistów, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, dołączyła Olga

Data publikacji: 2019-10-10
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: POLSCY NOBLIŚCI
Kategoria: Książka, LIFESTYLE

Do grona polskich literackich noblistów, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, dołączyła Olga Tokarczuk.

POLSCY NOBLIŚCI Książka, LIFESTYLE - Do grona polskich literackich noblistów, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, dołączyła Olga Tokarczuk.

Do grona polskich literackich noblistów, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, dołączyła Olga Tokarczuk. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok została nagrodzona przez Akademię Szwedzką za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

Szczęśliwym trafem kilka dni temu ukazała się nakładem Wydawnictwa Harde książka poświęcona polskim noblistom, pióra Sławomira Kopra:„Nobliści skandaliści”. Autor, nie zapominając o osiągnięciach laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i nauki, koncentruje się na ich „ludzkim wymiarze”. Dzięki temu schodzą z pomników, odzyskują życie. Jak twierdzi Sławomir Koper, pokazanie polskich noblistów przez pryzmat prywatnego życia daje prawdziwy wizerunek osoby, którą zna się tylko z podręczników – bez posypywania „dydaktycznym lukrem”. Dzięki temu zyskują na autentyczności i stają się bardziej zrozumiali.

W książce „Nobliści skandaliści” Sławomir Koper opisuje skomplikowane stosunki Marii Skłodowskiej-Curie z córkami i jej romans z żonatym fizykiem Paulem Langevinem, z powodu którego omal nie cofnięto decyzji o przyznaniu jej po raz drugi Nagrody Nobla.

Relacjonuje miłość Henryka Sienkiewicza do pięknej Heleny Modrzejewskiej i jego zauroczeń innymi kobietami.

Wędruje krętymi ścieżkami życia Władysława Reymonta – od czeladnika krawieckiego, aktora w wędrownych trupach teatralnych, robotnika kolejowego, medium na seansach spirytystycznych… Nie zapomina o tym, że pisarz mógł całkowicie poświęcić się literaturze dopiero po sfałszowaniu świadectwa lekarskiego i wyłudzeniu ogromnego odszkodowania.

Sławomir Koper portretuje również Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza. Pisze o miłościach i namiętnościach poety, a także jego rodzinnych dramatach związanych choćby z chorobą syna. I o żonie Janinie, której poeta poświęcił jeden ze swych najpiękniejszych wierszy:

A to już wiesz?  Książka z przepisami na Thermomix® z prestiżową nagrodą Gourmand Awards

,,Kochałem ją, nie wiedząc, kim była naprawdę. / Zadawałem jej ból, goniąc za moją ułudą. / Zdradzałem ją z kobietami, jej jednej wierny. / Zaznaliśmy wiele szczęścia i wiele nieszczęścia.”.

Wydawnictwo Harde poleca książkę Sławomira Kopra ,,Nobliści skandaliści”. Fascynująca lektura odsłaniająca nieznane wydarzenia z życia ludzi, których podziwiamy.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
POLSCY NOBLIŚCI Książka, LIFESTYLE - Do grona polskich literackich noblistów, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, dołączyła Olga Tokarczuk.
Hashtagi: #Książka #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy