Refleksje

Niezbędnik biwakowicza – Jak przygotować się na wakacyjna przygodę?

Niezbędnik biwakowicza – Jak przygotować się na wakacyjna przygodę?
Inf. prasowa Warszawa, 01.07.2019 NIEZBĘDNIK BIWAKOWICZA – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA WAKACYJNĄ PRZYGODĘ? Na przestrzeni lat biwakowanie stało się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu

Inf. prasowa Warszawa, 01.07.2019

NIEZBĘDNIK BIWAKOWICZA – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA WAKACYJNĄ PRZYGODĘ?

Na przestrzeni lat biwakowanie stało się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu na łonie natury. Taka forma odpoczynku coraz częściej wybierana jest nie tylko przez miłośników przyrody, ale i mieszkańców miast, którzy pragną chwili wytchnienia z dala od ulicznego zgiełku i hałasu. Przygotowanie się do kempingu bywa jednak wyzwaniem. O tym, co warto ze sobą zabrać i jakich błędów unikać, mówi Beata Przybylak – ekspert marki Wendre.

NAMIOT TO PODSTAWA
Noclegi w namiocie to chyba najtańsza opcja wszelkich podróży, która dodatkowo pozwala budzić się nam w dowolnie wybranych miejscach z pięknymi widokami na las, jeziora czy góry. Wybierając namiot, należy jednak rozważyć kilka kwestii – jakie warunki pogodowe panują na terenie, w którym chcemy rozbić obóz oraz ile osób namiot ma pomieścić. Nawet jeśli wybieramy się do miejsca,
w którym przeważa słoneczna pogoda, warto pomyśleć o namiocie z mocnych, wodoszczelnych materiałów. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek w czasie deszczu. Jeśli wybieramy się w podróż w kilka osób, można rozważyć opcję namiotu z przedsionkiem – będzie on wówczas służył jako dodatkowe miejsce do przebrania czy przechowywania rzeczy osobistych.

LEKKA, PRZEWIEWNA I WIELOFUNKCYJNA PODUSZKA I KOŁDRA NA BIWAK – CZEMU NIE?
Niezależnie od tego czy wyjazd, który planujemy będzie trwał dłużej, czy też ma być to krótka przygoda, warto zastanowić się pod czym będziemy spali. Wybór odpowiedniego przykrycia i poduszki w czasie noclegu pod namiotem to podstawa udanego i komfortowego wypoczynku. Podczas wakacyjnych wypraw doskonale sprawdzi się letnia kołdra i poduszka Alvsbyn marki Wendre. Zrolowane zajmują bardzo mało miejsca, dzięki czemu zmieszczą się nawet w bagażu podręcznym. Poszycie poduszki wykonane jest z odpornego i trwałego materiału, którego struktura nie sprzyja osiadaniu kurzu. Minimalizuje to rozwój roztoczy i ich alergenów. Wypełnienie kołdry jest natomiast ultralekkie, delikatne i puszyste, co zapewnia właściwą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Dzięki temu unikniemy problemu pocenia się podczas snu nawet w najbardziej upalne noce, także te pod namiotem. Dodatkowy atut? Kołdra Alvsbyn może być także alternatywą dla koca podczas pikniku czy długiej podróży samochodem.
GOTOWANIE W PLENERZE
Chociaż dla niektórych posiłki na biwaku mogą kojarzyć się wyłącznie z jedzeniem konserw, nie oznacza to, że musimy rezygnować z ciepłych dań czy porannej kawy. Wybierając się w tego typu podróż, warto pomyśleć o zakupie kuchenki turystycznej. Opcja ta jest szczególnie zalecana dla osób, które planują dłuższy pobyt na łonie natury. Zanim jednak podejmiemy decyzję o nabyciu takiego sprzętu, przemyślmy ile miejsca w bagażu jesteśmy mu w stanie przeznaczyć – kuchenki różnią się od siebie rozmiarem oraz ilością niezbędnych do ich uruchomienia akcesoriów. Równie przydatny może okazać się także rozkładany stolik piknikowy, który ułatwi przyrządzanie posiłków i zapewni miejsce do wspólnego biesiadowania.

A to już wiesz?  Divoom seria głośników Pixel Art oraz Caffé line

CHROŃ SIĘ PRZED DOKUCZLIWYMI OWADAMI
Obok pięknych widoków, odpoczynek na łonie natury może mieć też słabsze strony. Taką są
z pewnością dokuczliwe insekty. Jeśli więc planujemy biwakowanie nieopodal wody lub w lesie, należy zabezpieczyć skórę odpowiednimi środkami. Tu z pomocą przychodzą preparaty przeciw komarom, kleszczom i innym insektom. Obok środków odstraszających owady, warto zaopatrzyć się też w te, które łagodzą ukąszenia i niwelują świąd skóry. W warunkach terenowych to absolutny niezbędnik.
POTRZEBNA APTECZKA
Wybierając się na biwak z dala od miasta i okolicznych sklepów, należy pamiętać o zaopatrzeniu się
w apteczkę. Powinna być ona tak wyposażona, by w razie potrzeby pomogła zarówno nam, jak
i pozostałym biwakowiczom. W przypadku ewentualnych urazów czy skaleczeń niezbędne będą wszelkiego rodzaju gazy, bandaże, plastry, a także kilka par lateksowych rękawiczek i woda utleniona do odkażania ran. W apteczce powinny się też znaleźć leki przeciwbólowe, środki na dolegliwości żołądkowe, a także, w razie wystąpienia nieprzyjemnych reakcji po ukąszeniu owadów, łagodzące objawy alergii wapno. Warto też pomyśleć o zabezpieczających przed poparzeniami słonecznymi kremami z filtrem.
ROZBIJASZ NAMIOT „NA DZIKO” – RÓB TO Z GŁOWĄ I NIE ZAPOMNIJ O PRZEPISACH
Planując wyprawę na biwak, warto pamiętać o przepisach, które np. w Polsce nie pozwalają na tzw. obozowanie „na dziko”. Na szczęście miejsc, w których wolno rozbić namiot jest w naszym kraju wiele. Jeśli nie mamy pewności czy na danym terenie można biwakować, najlepiej skontaktować się
z odpowiednią jednostką administracyjną np. nadleśnictwem. W Niemczech, Austrii czy Czechach również nie można rozbijać namiotów poza wyznaczonymi miejscami. W Szwajcarii za takie biwakowanie grożą astronomiczne kary. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Szwecji, Norwegii i Finlandii, gdzie zgodnie ze skandynawskim tzw. prawem wszystkich ludzi do obcowania z naturą.
w pełni legalne jest obozowanie w odległości 150 m od zabudowań, na nieuprawianej ziemi, do dwóch dni. Warto pamiętać o zakazie palenia ognisk i biwakowaniu w parkach narodowych, poza wyznaczonymi miejscami – obowiązuje on w całej Europie.
Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.
***
Wendre Polska sp. z o.o. jest jednym z największych producentów wyrobów pościelowych w Europie, od ponad stu lat sprawiając, że sypialnia jest ulubionym miejscem w domu Polaków. Działalność Wendre opiera się na trzech filarach: szacunku do pracowników, dbałości o najwyższą jakość produktów oraz troski o środowisko naturalne. W asortymencie firmy znajdują się tekstylia sypialnianie tj.: kołdry, poduszki, poduszki dekoracyjne, materace, topery oraz protektory na materace. Więcej informacji na: www.wendre.pl oraz www.wendre.sklep.pl

A to już wiesz?  Jesienne aktywności rodzinne. Kilka gadżetów, które pomogą utrzymać formę

WAŻNE!
Planując wyjazd na biwak, sprawdź, czy w miejscu, do którego się wybierasz, nie obowiązuje zakaz rozbijania namiotu.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy