Książka LIFESTYLE

Chutnik i Sulej o Virginii Woolf | EMPIK JUNIOR

Chutnik i Sulej o Virginii Woolf | EMPIK JUNIOR
Pisarki feministki o eseju sprzed 90

Data publikacji: 2019-04-09
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Chutnik i Sulej o Virginii Woolf | EMPIK JUNIOR
Kategoria: Książka, LIFESTYLE

Pisarki feministki o eseju sprzed 90 lat.

Chutnik i Sulej o Virginii Woolf | EMPIK JUNIOR Książka, LIFESTYLE - Pisarki feministki o eseju sprzed 90 lat.

Jak wiele postulatów z legendarnego eseju Virginii Woolf „Własny pokój” jest wciąż aktualnych dowiedzą się uczestnicy niezwykłego spotkania w salonie Empik Junior. Podczas dyskusji, pisarka i aktywistka Sylwia Chutnik oraz dziennikarka i autorka książek Karolina Sulej opowiedzą o życiu i twórczości słynnej feministki. Wydarzenie odbędzie się 10 kwietnia.

 

Dziewięćdziesiąta rocznica pierwszego wydania eseju „Własny pokój” brytyjskiej pisarki stanowi doskonały pretekst do przypomnienia jej postaci. Virginia Woolf do literatury wprowadziła oryginalne rozwiązania w kontekście podejścia do czasu i świadomości. W charakterystyczny sposób budowała narrację, zrywając z konwencją realizmu. Była członkinią grupy intelektualistów i artystów – Bloomsbury, ale przede wszystkim feministką. W wieku pięćdziesięciu lat, po publikacji m.in. „Pani Dalloway”, autorka postanowiła przekazać, co jest dla niej najważniejsze. Tą najistotniejszą rzeczą okazał się własny pokój, zamykany na klucz, w którym będzie mogła spokojnie tworzyć. Drugą istotną sprawą były pieniądze. Czy po spełnieniu tych dwóch warunków czuła się spokojna i niezależna?

 

Jubileusz stał się pretekstem dla Wydawnictwa OsnoVa do przypomnienia tego legendarnego tekstu, który wciąż jest zadziwiająco aktualny. Esej, w tłumaczeniu Agnieszki Graff, uzupełniają portrety sześciu Polek, które zdają się wypełniać testament Woolf: Magdy Cieleckiej, Edyty Bartosiewicz, Joanny Bator, Ewy Woydyłło, Martyny Wojciechowskiej i Katarzyny Kozyry. Autorkami tych opowieści są Sylwia Chutnik i Karolina Sulej, które podczas spotkania z czytelnikami porozmawiają o twórczości Woolf.

 

Sylwia Chutnik – pisarka, feministka, kulturoznawczyni. W swoich książkach porusza tematy równości płci, czy też płci kulturowej – gender.

 

Karolina Sulej – dziennikarka felietonistka, antropolożka mody.

 

10 kwietnia, godz. 18:00

Empik Junior,

A to już wiesz?  Nowy obraz na nowy rok. XXIX Aukcja Nowej Sztuki w Art in House

Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Chutnik i Sulej o Virginii Woolf | EMPIK JUNIOR Książka, LIFESTYLE - Pisarki feministki o eseju sprzed 90 lat.
Hashtagi: #Książka #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy