LIFESTYLE sztuka

Okno na Stocznię Gdańską, czyli wystawa Michała Szlagi w warszawskiej witrynie

Okno na Stocznię Gdańską, czyli wystawa Michała Szlagi w warszawskiej witrynie
Skoro nic tak dobrze nie sprzedaje jak sklepowa witryna, dlaczego nie „sprzedać” tak idei. W oknach budynku przy ul. Kopernika, w którym mieści się siedziba Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Michał Szlaga przygotował wystawę zdjęć dokumentujących Stocznię

Data publikacji: 2019-10-14
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Okno na Stocznię Gdańską, czyli wystawa Michała Szlagi w warszawskiej witrynie
Kategoria: Sztuka, LIFESTYLE

Skoro nic tak dobrze nie sprzedaje jak sklepowa witryna, dlaczego nie „sprzedać” tak idei. W oknach budynku przy ul. Kopernika, w którym mieści się siedziba Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Michał Szlaga przygotował wystawę zdjęć dokumentujących Stocznię Gdańską.

Okno na Stocznię Gdańską, czyli wystawa Michała Szlagi w warszawskiej witrynie Sztuka, LIFESTYLE - Skoro nic tak dobrze nie sprzedaje jak sklepowa witryna, dlaczego nie „sprzedać” tak idei. W oknach budynku przy ul. Kopernika, w którym mieści się siedziba Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Michał Szlaga przygotował wystawę zdjęć dokumentujących Stocznię Gdańską.

Michał Szlaga jest związany ze Stocznią Gdańską dokładnie od 20 lat. Wszystko zaczęło się od zajęć na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował. Jeden z wykładowców poprosił swoich słuchaczy o zrobienie zdjęć budynków przemysłowych. W ten sposób młody artysta bliżej zainteresował się miejscem – dawną kolebką narodzin ruchów wolnościowych – które popadało w coraz większą ruinę. Nawet na chwilę się tam zatrudnił, a konkretnie na sześć dni. Jednak szybko doszedł do wniosku, że znacznie bardziej interesuje go fotografowanie tamtejszych zakątków, obiektów, ludzi.

Wnikliwe spojrzenie i niezwykła kronika stoczni

W latach 2002-2007 Szlaga mieszkał w kolonii artystów, która mieściła się w dawnej centrali telefonicznej, naprzeciwko nieistniejącej już willi dyrektora, zaś w latach 2007-2009 w stoczniowej modelarni. W 2009 roku fotograf kupił mieszkanie przy placu Solidarności naprzeciwko Stoczni. Dzięki temu cały czas był blisko tematu, który coraz bardziej go wciągał. W ramach swojej pracy artystycznej stworzył wyjątkową kolekcję zdjęć i stał się wybitnym kronikarzem jednego z największych polskich zakładów produkcyjnych. Zmiany zachodzące na tym obszarze uwiecznił na tysiącach fotografii, w niezwykły sposób ilustrując nie tylko budynki, ale przede wszystkim unikalną atmosferę.

W 2013 roku artysta wydał książkę, pt. „Stocznia”. Do zbiorów paryskiego Centrum Pompidou w 2016 roku trafiły wydruki, diapozytywy, film oraz wspomniany album. Cały zestaw jest odbiciem lustrzanym wystawy, która po raz pierwszy została zaprezentowana w 2014 roku.

A to już wiesz?  Koniostworki i inne niestworzone opowieści - wystawa Grzegorza Skrzypka

Teraz część tej imponującej dokumentacji mogą zobaczyć mieszkańcy Warszawy w niezwykłej plenerowej oprawie. 27 prac Michał Szlaga zamieścił w witrynie okien na parterze siedziby Narodowego Instytutu Dziedzictwa przy ul. Kopernika 36/40.  Ekspozycja jest częścią kampanii „Stocznia Gdańska na UNESCO”. W 2020 roku gdański obiekt będzie jedynym polskim kandydatem zgłoszonym do wpisania na prestiżową listę.

Wystawa, która sprzedaje trochę Gdańska w Warszawie

Na warszawskiej wystawie są pokazane przepiękne, poruszające zdjęcia i obiekty ruchome z kolekcji artysty, m.in. drewno grabu z przetrzebionej kępy drzew przed Salą BHP. – Moje zdjęcia są nie tylko próbą uchwycenia tego, z czego stocznia się składa, czyli jej architektury, urządzeń czy kolorów. To także pokazanie momentu przejścia: z jednej strony mamy opustoszały na skutek zmian ustrojowych upadający zakład, z drugiej niesamowite budownictwo nawet z drugiej połowy XIX wieku, które ma być częścią nowej dzielnicą Gdańska – mówi Michał Szlaga.

Ekspozycja w nietypowej formie ma nawiązywać do sklepowych witryn, które tak skutecznie sprzedają. Ona także ma „sprzedawać” przechodniom ideę wpisania stoczni na listę UNESCO oraz jej autentyczność i unikalne cechy. Ma przypominać o miejscu, które zaważyło na życiu setek tysięcy Polaków i gdzie rozpoczęło się obalanie Żelaznej Kurtyny.

Wystawę można oglądać do lutego 2020 roku, czyli do momentu złożenia wniosku do UNESCO o rozpatrzenie polskiej kandydatury.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Okno na Stocznię Gdańską, czyli wystawa Michała Szlagi w warszawskiej witrynie Sztuka, LIFESTYLE - Skoro nic tak dobrze nie sprzedaje jak sklepowa witryna, dlaczego nie „sprzedać” tak idei. W oknach budynku przy ul. Kopernika, w którym mieści się siedziba Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Michał Szlaga przygotował wystawę zdjęć dokumentujących Stocznię Gdańską.
Hashtagi: #Sztuka #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy