Książka LIFESTYLE

Obrazy Łempickiej biją rekordy, w księgarniach album poświęcony malarce

Obrazy Łempickiej biją rekordy, w księgarniach album poświęcony malarce
Obrazy Łempickiej w ostatnich latach biją rekordy. Z dziełami Tamary Łempickiej możemy zapoznać się dzięki wyjątkowemu albumowi wydanemu przez wydawnictwo

Data publikacji: 2020-12-14
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Obrazy Łempickiej biją rekordy, w księgarniach album poświęcony malarce
Kategoria: Książka, LIFESTYLE

Obrazy Łempickiej w ostatnich latach biją rekordy. Z dziełami Tamary Łempickiej możemy zapoznać się dzięki wyjątkowemu albumowi wydanemu przez wydawnictwo BOSZ.

Obrazy Łempickiej biją rekordy, w księgarniach album poświęcony malarce Książka, LIFESTYLE - Obrazy Łempickiej w ostatnich latach biją rekordy. Z dziełami Tamary Łempickiej możemy zapoznać się dzięki wyjątkowemu albumowi wydanemu przez wydawnictwo BOSZ.

Portret La Liseuse I (Czytająca I) został zlicytowany na aukcji Sztuka Dawna w DESA Unicum za 4,5 mln zł. Obrazy Łempickiej w ostatnich latach biją rekordy, trzy inne obrazy autorki w ostatnich dwóch latach zostały sprzedane za łącznie 147,5 mln zł. Z dziełami Tamary Łempickiej możemy zapoznać się dzięki wyjątkowemu albumowi poświęconemu królowej art déco, wydanemu przez wydawnictwo BOSZ.

10 grudnia obraz Tamary Łempickiej La Liseuse I (Czytająca I) został zlicytowany na aukcji Sztuka Dawna w DESA Unicum za 4,5 mln zł, stając się najdroższym sprzedanym na polskim rynku aukcyjnym obrazem stworzonym przez kobietę. W lutym tego roku „Portrait de Marjorie Ferry” pędzla polskiej malarki sprzedany został za 82 mln zł na aukcji w londyńskim Christie’s, stając się najdroższym obrazem polskiego artysty w historii.

Za trzy inne obrazy Łempickiej „L’Éclat” „Portrait de Marjorie Ferry” oraz „La sottoveste rosa” zapłacono łącznie 147,5 mln zł.

Album Tamara Łempicka wydawnictwa BOSZ

Wydawnictwo BOSZ realizuje niezwykły projekt wydawniczy poświęcony Tamarze Łempickiej. Razem ze spadkobierczyniami spuścizny po malarce – Victorią de Lempicka (wnuczka malarki) oraz prawnuczką – Marisą de Lempicka, wydawnictwo BOSZ wydało niezwykły album poświęcony malarce.

Dzisiaj świat Hollywood jest zachwyca się malarstwem Łempickiej. W swoich kolekcjach mają ją m.in. Madonna, Jack Nicholson czy Barbra Streisand. To była kobieta pozbawiona kompleksów, świetnie wykształcona, oczytana, władała wieloma językami. Tamara stała się silną polską marką.  – mówii Bogdan Szymanik, dyrektor wydawnictwa BOSZ.

A to już wiesz?  Finał Brave Festival 2018. Energetyczne podsumowanie znakomitej edycji

Charakter albumu nie jest typową biografią, powieścią czy wspomnieniami o artystce. Nie jest też katalogiem suchych faktów analizujących twórczość Łempickiej. Jego wyjątkowość polega na tym, że łączy w sobie te wszystkie rodzaje publikacji.

W dzisiejszych czasach żyjemy w świecie obrazkowym. Taki album musimy tworzyć jak film. Raz jest wyciszenie, raz zdynamizowanie. Odbiorca musi polubić zawartość książki, a działania wydawnicze, graficzne mają mu to udostępnić. Ta książka jest rewelacyjnym przykładem tego jak tworzyć album. – mówi prof. Lech Majewski, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Cała wypowiedź prof. Lecha Majewskiego z ASP: https://youtu.be/a25SiIXWMro

To między innymi różnorodność tekstów wyróżnia publikację. Pierwszy z nich podejmuje dogłębną analizę twórczości Łempickiej, napisaną przez krytyczkę i teoretyczkę sztuki, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, prof. Marię Annę Potocką. Dalsza cześć książki to sentymentalna podróż oparta na biografii i wspomnieniach o królowej art déco snuta przez jej prawnuczkę, Marisę de Lempicką.

Tamara Łempicka (Tamara de Lempicka)

Polska malarka epoki art déco. Od najmłodszych lat obracała się w towarzystwie światowych elit i brylowała na salonach. Była błyskotliwą skandalistką, która kochała nowoczesne przedmioty i czerpała z życia pełnymi garściami. Paryż okazał się dla niej miejscem, który nie tylko ukształtował jej talent, ale również pozwolił osiągnąć zawrotny sukces i zyskać klientów w postaci arystokratów, bankierów czy gwiazd filmowych. Łempicka nie ograniczała się jednak do malowania portretów osobistości z bogatych sfer, portretowała również swoją córkę Kizette, pozowały dla niej największe skandalistki, czego efektem są zmysłowe akty, w tym arcydzieło art déco „Piękna Rafaela”. Przez lata zapomniana, dziś twórczość Łempickiej na nowo wraca do łask, a jej obrazy osiągają na aukcjach zawrotne ceny – wśród najdrożej sprzedawanych artystek uplasowała się na trzecim miejscu.

A to już wiesz?  Miłość na sprzedaż? Bestsellerowe pozycje miłosne

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Obrazy Łempickiej biją rekordy, w księgarniach album poświęcony malarce Książka, LIFESTYLE - Obrazy Łempickiej w ostatnich latach biją rekordy. Z dziełami Tamary Łempickiej możemy zapoznać się dzięki wyjątkowemu albumowi wydanemu przez wydawnictwo BOSZ.
Hashtagi: #Książka #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy