Sprawy społeczne Wiadomości branżowe

Pijani stracą samochody

Pijanym kierowcom grożą wyższe grzywny, dłuższe kary więzienia, obowiązkowa terapia uzależnień oraz prace społeczne i konfiskata samochodu. Jak poinformował Tygodnik Biznes i Prawo, w sejmie trwają prace nad dwoma projektami ustaw, jeden autorstwa PiS, drugi PSL. Projekty przewidują mocne zaostrzenia kar dla nietrzeźwych kierowców.Posłowie PiS przewidują w swoim projekcie wprowadzenie kar w postaci konfiskaty pojazdu pijanemu sprawcy wypadku. Ponadto likwidują możliwość zawieszenia kary więzienia dla osób, które prowadzą po alkoholu i spowodowały śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Równocześnie w projekcie przewidywane jest podwyższenie kary za spowodowanie katastrofy komunikacyjnej ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Kara ta może wynieść od roku do 10 lat pozbawienia wolności. W projekcie znajdziemy także zapis dotyczący kary dwóch lat pozbawienia wolności dla osób, które mimo zakazu prowadzenia pojazdu zostały zatrzymane w stanie nietrzeźwym.Natomiast projekt ludowców zakłada, że najdotkliwszą karą dla pijanych kierowców powinna być bardzo wysoka kara finansowa lub wykonywanie prac

Pijanym kierowcom grożą wyższe grzywny, dłuższe kary więzienia, obowiązkowa terapia uzależnień oraz prace społeczne i konfiskata samochodu.

Jak poinformował Tygodnik Biznes i Prawo, w sejmie trwają prace nad dwoma projektami ustaw, jeden autorstwa PiS, drugi PSL. Projekty przewidują mocne zaostrzenia kar dla nietrzeźwych kierowców.

Posłowie PiS przewidują w swoim projekcie wprowadzenie kar w postaci konfiskaty pojazdu pijanemu sprawcy wypadku. Ponadto likwidują możliwość zawieszenia kary więzienia dla osób, które prowadzą po alkoholu i spowodowały śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Równocześnie w projekcie przewidywane jest podwyższenie kary za spowodowanie katastrofy komunikacyjnej ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Kara ta może wynieść od roku do 10 lat pozbawienia wolności. W projekcie znajdziemy także zapis dotyczący kary dwóch lat pozbawienia wolności dla osób, które mimo zakazu prowadzenia pojazdu zostały zatrzymane w stanie nietrzeźwym.

Natomiast projekt ludowców zakłada, że najdotkliwszą karą dla pijanych kierowców powinna być bardzo wysoka kara finansowa lub wykonywanie prac społecznych. Dodatkowo PSL chce wprowadzenia badań psychologicznych dla osób, które spowodowały wypadek w stanie nietrzeźwym, oraz obowiązkowego uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych. Zajęcia odbywałyby się w rejonowych poradniach psychologicznych w wymiarze do 2 godzin tygodniowo przez dwa miesiące.

Obecnie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających nakładana jest grzywna minimum 100 zł, projekt PSL przewiduje grzywnę nie mniejszą niż 2.400 zł oraz kary ograniczenia wolności na co najmniej 6 miesięcy lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

 

Źródło Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Nadal duże regionalne zróżnicowanie w sile nabywczej Polaków

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy