LIFESTYLE sztuka

„Mniej znaczy więcej”: wielki powrót sztuki użytkowej Bauhaus

„Mniej znaczy więcej”: wielki powrót sztuki użytkowej Bauhaus
„Mniej znaczy więcej” – to hasło szkoły Bauhaus, które od 100 lat pozostaje aktualne i inspiruje artystów do tworzenia sztuki w czystej formie – bez zbędnych dodatków i

Data publikacji: 2019-03-15
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: „Mniej znaczy więcej”: wielki powrót sztuki użytkowej Bauhaus
Kategoria: Sztuka, LIFESTYLE

„Mniej znaczy więcej” – to hasło szkoły Bauhaus, które od 100 lat pozostaje aktualne i inspiruje artystów do tworzenia sztuki w czystej formie – bez zbędnych dodatków i zdobień.

„Mniej znaczy więcej”: wielki powrót sztuki użytkowej Bauhaus Sztuka, LIFESTYLE - „Mniej znaczy więcej” – to hasło szkoły Bauhaus, które od 100 lat pozostaje aktualne i inspiruje artystów do tworzenia sztuki w czystej formie – bez zbędnych dodatków i zdobień.

„Mniej znaczy więcej” – to hasło szkoły Bauhaus, które od 100 lat pozostaje aktualne i inspiruje artystów do tworzenia sztuki w czystej formie – bez zbędnych dodatków i zdobień. Berlińska projektantka Marie Wiesner zaprojektowała zestaw sztućców z serii Berlin Collection charakteryzujących się minimalistyczną, geometryczną i elegancką formą, doskonale wpisujących się we współczesne trendy designu. Uniwersalne, ale modne, odporne na zniszczenia sprzęty, które posłużą przez lata są wielce pożądane zarówno przez klientów indywidualnych, jak i biznesowych – mówi Marcin Mińkowski, Szef Product Management expondo.

 

Zero waste z Weimaru

Bauhaus to uczelnia artystyczno-rzemieśnicza, którą w 1919 roku w Weimarze założył Walter Gropius. Placówka zrzeszała najwybitniejszych niemieckich twórców nazywanych mistrzami: drukarzy, metalurgów, fotografów czy architektów. Bauhaus zapoczątkował w sztuce kierowanie się przede wszystkim funkcjonalnością i jednością estetyczną. Jednymi z najważniejszych założeń uczelni była również ergonomia i ekologia oraz oszczędność form i wykorzystywanych materiałów czy prefabrykantów.

– Zasady Bauhausu po stu latach od założenia szkoły wracają ze zdwojoną siłą. Artyści tworzyli sztukę użytkową uwzględniającą przyrodę i naturę – zarówno w kwestii projektowania domów, czy też przedmiotów codziennego użytku takich jak meble, lampy, czy właśnie zastawa stołowa i sztućce.  Artyści hołdowali minimalizmowi i prostocie, stawiając na praktyczny wymiar sztuki. Śmiało można powiedzieć, że byli prekursorami obecnego trendu „zero/less waste” oraz praktycznego, oszczędnego w zbędne ozdobniki stylu. Z punktu widzenia strategii zakupowej organizacji, warto na inspirację trendem Bauhaus patrzeć przez pryzmat korzyści biznesowych – modny, oryginalny i ponadczasowy trend ciszy się rosnącym zainteresowaniem klientów. Zarówno klienci indywidualni, jak i restauratorzy oraz hotelarze poszukują uniwersalnej, eleganckiej, a przede wszystkim wytrzymałej i funkcjonalnej  zastawy stołowej, która sprawdzi się w każdych okolicznościach. W odpowiedzi na ich potrzeby powstała kolekcja Berlin Collection – mówi Marcin Mińkowski.

A to już wiesz?  MARCEL MOSS - SPOTKANIE AUTORSKIE - ŁÓDŹ

 

Współpraca z projektantką

Wielbiciele stylu Bauhaus uważają, że właściwie wykreowane i dopasowane do osobowości przedmioty codziennego użytku mogą pozytywnie wpływać na życie i harmonijne funkcjonowanie. W myśl tej idei, expondo poprosiło berlińską projektantkę Marie Wiesner o zaprojektowanie dla Bredeco serii Berlin Collection, w której znalazły się  piękne, minimalistyczne w formie sztućce. Sztućce Berlin Collection są odzwierciedleniem maksymy  „forma wynika z funkcji”  – czysta forma i funkcjonalność to podstawa stylu Bauhaus. Kształt sztućców również nawiązuje do szkoły z Weimaru – forma noża z kolekcji Berlin Collection odzwierciedla projekt fasady Archiwum Bauhausu w Berlinie.

– Od wczesnego dzieciństwa interesowałam się designem. Uważam, że styl Bauhaus to kwintesencja sztuki, którą powinniśmy się otaczać. Proste, geometryczne kształty sprawiają, że nasze życie staje się spokojne i pełne harmonii. Minimalistyczna forma kolekcji sztućców, którą stworzyłam dla Bredeco to możliwość wprowadzenia odrobiny sztuki pod dachy naszych domów. Wierzę, że nawet tak przyziemne rzeczy mogą zainspirować i zachęcić do poznawania piękna i wyjątkowości szkoły Bauhaus – komentuje designerka expondo, Marie Wiesner.

 

Inwestycja na długie lata

Podstawowy komplet sztućców Berlin Collection składa się z 12 noży, 12 widelców, 12 łyżek, 12 widelców do ciasta, 12 łyżeczek do herbaty, 2 łyżek do serwowania, łyżki do sałatek, łyżeczki do cukru, łyżki do śmietany, widelca do mięsa oraz chochelki do zupy.

– Sztućce Bredeco charakteryzują się wyjątkową trwałością – to zasługa stali nierdzewnej 18/10 (18% chromu i 10% niklu). Komplet pozostanie jasny oraz lśniący nawet po dekadach intensywnego użytkowania. Dodatkowa zaleta kolekcji to łatwe czyszczenie i możliwość mycia w zmywarce do naczyń. Sztućce są odporne na zabrudzenia, na ich powierzchni nie pozostają odciski palców, ani zacieki po wodzie. Zakup zestawu Berlin Collection to świetny pomysł na prezent dla nowożeńców czy osób, które wprowadzają się do nowego mieszkania i poszukują uniwersalnych, eleganckich sprzętów, które posłużą przez długie lata i będą świetnie wyglądać na stole – mówi Marcin Mińkowski.

A to już wiesz?  In love with #Wonder. Facebookowy konkurs walentynkowy w Wonder Photo Shop

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
„Mniej znaczy więcej”: wielki powrót sztuki użytkowej Bauhaus Sztuka, LIFESTYLE - „Mniej znaczy więcej” – to hasło szkoły Bauhaus, które od 100 lat pozostaje aktualne i inspiruje artystów do tworzenia sztuki w czystej formie – bez zbędnych dodatków i zdobień.
Hashtagi: #Sztuka #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy