Edukacja

Młodzi naukowcy z pomysłami

Młodzi naukowcy z pomysłami
Młodzi naukowcy z pomysłami Podczas zeszłorocznej edycji Konkursu Naukowego E(x)plory młodzi naukowcy po raz kolejny mieli szansę zaprezentować swoje pomysły na projekty z różnych dziedzin

Młodzi naukowcy z pomysłami

Podczas zeszłorocznej edycji Konkursu Naukowego E(x)plory młodzi naukowcy po raz kolejny mieli szansę zaprezentować swoje pomysły na projekty z różnych dziedzin nauki, otrzymać wsparcie ze strony ekspertów oraz zaplanować najbliższe etapy swojej kariery zawodowej. Dlaczego wzięli udział w Konkursie? Skąd czerpią inspiracje do swoich działań? I w końcu, co daje im udział w tego typu wydarzeniach?

“Poczułem, że chciałbym robić coś więcej, a w LO nie było możliwości rozwoju.
Konkurs był czymś ekstra!”.

“Konkurs był doskonałą okazją do zrobienia czegoś więcej”.

“Chciałem pokazać sobie, chłopakowi z małego miasta, że ograniczenia jakie sobie narzucamy są wymówkami lub kompleksami”.

Takich wypowiedzi udzielali uczestnicy badania przeprowadzonego na laureatach i finalistach Konkursu Naukowego E(x)plory między majem a lipcem 2018 roku. Prawie 70% badanych uczestników przyznało, że udział w konkursie przyczynił się do samodzielnego zaplanowania własnej kariery naukowej. 60% badanych otrzymało wsparcie w kierunku założenia własnej firmy, pozostali natomiast, wykorzystali wiedzę i doświadczenia konkursowe w celu rozwijania się pod kątem eksperckim w wybranej dziedzinie, poszukiwania pracy w start-upie lub dużej korporacji, lub poszerzaniu działalności własnej firmy.

„Wieloletnia, udana organizacja Konkursu Naukowego E(x)plory, a także przeprowadzone niedawno badania z udziałem finalistów konkursu wskazują na olbrzymi potencjał innowacyjny, jaki posiadają młodzi uczniowie liceów oraz studenci. Młodzi innowatorzy będący uczestnikami Konkursu nie tylko mają pomysły, ale także są w stanie poświęcić wiele czasu na ich skuteczną realizację. Posiadają ciekawość świata, cierpliwość i pracowitość, które są cechami prawdziwych odkrywców, naukowców i wynalazców. Polska młodzież dorównuje pod tym względem młodzieży światowej, o czym świadczą sukcesy laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory na konkursach międzynarodowych. Jestem dumny, że jako ekspert i mentor uczestniczę od wielu lat w organizacji tego Konkursu i mam przyjemność pracy z tak uzdolnioną i pozytywnie zmotywowaną młodzieżą.” – dr hab. Adam Wierzbicki, Prorektor Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Dlaczego młodzi ludzie chcą brać udział w Konkursie?

A to już wiesz?  Jubileuszowe rozmowy o bezpieczeństwie na drodze

66% ankietowanych uważa, że ich pomysł będzie przydatny dla nauki. Natomiast aż 83%, wierzy, że ich projekty będą przydatne dla całego świata. I rzeczywiście, mając w zanadrzu takie pomysły jak “multipotencjalny bioimplant”, “silnik mikrofalowy”, czy “wpływ drewnojadów na biodegradację styropianu”, reszta ludzkości może spać spokojnie. Ponadto, większość młodych pomysłodawców jest zdania, że ich idee będzie można łatwo wdrożyć oraz że są one innowacyjne. Aby kontynuować swoje przedsięwzięcia, uczestnicy Konkursu szukają możliwości odbycia stażu za granicą, a także sponsorów lub dofinansowania na ich realizację. Tylko 21% ankietowanych odpowiedziało, że ich projekt zakończył się razem z Konkursem.

Uczestnicy projektu Fundacji Zaawansowanych Technologii doceniają korzyści osobiste wynikające z udziału w E(x)plory. Dzięki możliwości zaprezentowania swoich pomysłów mieli okazję znaleźć sponsorów, rozwijać inne umiejętności, np. komunikacyjne, poszerzać swoje kompetencje, postawić pierwsze kroki w świecie nauki oraz poznać ludzi, z którymi mogą współpracować w przyszłości. Młodzi przedsiębiorcy planują również zarabiać bądź już zarabiają na swoich projektach. “Wiem, że mogę osiągnąć więcej. Mam kilka produktów które wytwarzam, stałych klientów, cały czas poszerzam firmę, sam się rozwijam i rozwijam innych”. “Konkurs otworzył mi oczy na to, jak mam zbudować model biznesowy, jak mam zabezpieczyć patent”.

Większość osób szacuje zarabiać na swoim pomyśle w ciągu najbliższych 5 lat. Około 15% badanych przewiduje na to więcej czasu z powodu ograniczeń, jakie wiążą się z poświęceniem dłuższego okresu na dalszy rozwój, znalezienie miejsca do realizacji projektu lub dofinansowania projektu.

Młodzi naukowcy i przedsiębiorcy traktowali udział w Konkursie Naukowym E(x)plory, jako duże wyzwanie, a także przywilej. E(x)plory jest kojarzony z prestiżem, naukowością i profesjonalizmem. Uczestnicy Konkursu wysoko ocenili poziom merytoryczny projektu, nagrody, szansę na rozwój oraz nawiązanie wartościowych kontaktów. Docenili również możliwość otrzymania informacji zwrotnych od jury. 95% badanych poleciłoby uczestnictwo w Konkursie innym.

A to już wiesz?  Akcja edukacyjna Wydawnictwa Naukowego PWN "Wszy? Poznaj i pokonaj problem"

Do 31 stycznia trwa rekrutacja do kolejnej, ósmej już edycji Konkursu Naukowego E(x)plory. Szczegóły na stronie www.explory.pl.

Badania finalistów i laureatów E(x)plory zostały zrealizowane dzięki wsparciu firmy Intel oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

________________________________________
INFORMACJE O ORGANIZACJI

Fundacja Zaawansowanych Technologii powstała w 2011 roku w odpowiedzi na potrzeby wywołane rozwojem rynku technologicznego oraz przemianami społeczno-gospodarczymi XXI wieku. Celem Fundacji Zaawansowanych Technologii jest promowanie i wspieranie badań, rozwoju technologicznego, przedsiębiorczości, a także transferu i wdrażania nowych technologii. Wspiera innowacyjność i promuje kulturę technologii, a także wzmacnia relacje pomiędzy władzami publicznymi, przedsiębiorstwami i sektorem edukacji. Flagowym przedsięwzięciem Fundacji Zaawansowanych Technologii jest Program E(x)plory. Więcej na www.fzt.org.pl .

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy