Refleksje

Firmy ostrożnie patrzą w przyszłość

Firmy ostrożnie patrzą w przyszłość
Warszawa, 24 maja 2018 r. Ponad połowa przedsiębiorców (prawie 53%) uważa, że płynność finansowa ich firm w ciągu najbliższych 6 miesięcy nie ulegnie zmianie. Mniejszy

Warszawa, 24 maja 2018 r.

Ponad połowa przedsiębiorców (prawie 53%) uważa, że płynność finansowa ich firm w ciągu najbliższych 6 miesięcy nie ulegnie zmianie. Mniejszy optymizm wykazuje 13% prowadzących biznesy, którzy spodziewają się pogorszenia swojej sytuacji. Większość (prawie 56%) przedsiębiorców, odczuwa niepewność związaną z nowymi regulacjami prawno-podatkowymi oraz uważa, że utrudnią one prowadzenie działalności – wynika z 15. fali cyklicznego badania Bibby MSP Index, przeprowadzonego na zlecenie Bibby Financial Services. Wśród głównych czynników przeszkadzających w dalszym rozwoju firmy zaliczane są przez przedsiębiorców także wysokie koszty pracy, niejasność przepisów prawnych związanych z prowadzonym biznesem oraz zbyt duże obciążanie podatkowe.

Obawy związane z rozbudową zespołu
W 15. fali badania Bibby MSP Index odnotowano spadek deklaracji odnoszących się do planowanych zmian w zatrudnieniu (19,8%, -3,3 pkt. proc. w porównaniu fala do fali). Prawie 3/5 respondentów jest zdania, że w nadchodzących 6 miesiącach zatrudnienie w ich firmach utrzyma się na tym samym poziomie (spadek o 0,5 pkt. proc. w porównaniu do wyników 14. fali badania Bibby MSP Index). Niemal 10% firm z sektora MŚP wskazuje, że w ciągu najbliższego półrocza zmniejszy liczbę pracowników.
Stosunkowo niski poziom optymizmu wśród przedsiębiorców w ocenie zatrudnienia w najbliższej przyszłości może być spowodowany nie tylko zmianami w prawie pracy, których konsekwencją był wzrost minimalnego wynagrodzenia pracowników, ale również ograniczenie handlu w niedzielę. Przepisy zostały wprowadzone na początku marca, dlatego trudno jeszcze w pełni ocenić ich konsekwencje dla prosperowania biznesów – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.
Ostrożność w inwestowaniu
Ponad połowa ankietowanych podczas 15. fali Bibby MSP Index wskazała, że wydatki na inwestycje nie ulegną zmianie na przestrzeni najbliższych 6 miesięcy, co oznacza spadek o 2,2 pkt. proc w porównaniu do poprzedniej tury badania. Wyniki raportu obrazują, że prawie 13% respondentów jest zdania, że zaangażowanie w inne projekty ich firmy będzie na niższym poziomie (wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu fala do fali).
Prawie 1/3 przedsiębiorców spodziewa się wzrostu wielkości sprzedaży (+1,9 pkt proc.), a ponad 12% jest zdania, że sprzedaż w ich firmie w najbliższym półroczu spadnie (w porównaniu z poprzednią falą badania oznacza to wzrost odsetka takich opinii o 1,1 pkt. proc.).
Polska jest ósmą największą gospodarką w Unii Europejskiej, znaczny wzrost gospodarczy w ostatnich latach wpłynął na rozwój polskich przedsiębiorstw. Warto jednak zwrócić uwagę, że prowadzący biznesy nadal obawiają się trudności związanych z pozyskiwaniem środków na nowe inwestycje przy jednoczesnym braku zdolności kredytowej. Przedsiębiorcy wskazują również jako czynniki przeszkadzające w poszerzaniu działalności niskie ceny konkurentów, trudności w zdobyciu i w pozyskaniu nowych kontrahentów oraz wyzwanie związane z wyjściem na zagraniczne rynki – dodaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce.

A to już wiesz?  W twoim koszu ląduje rocznie 2000 zł. Podpowiadamy, jak to zmienić

Bibby Financial Services (BFS) jest niezależnym partnerem finansowym, którego wybrało ponad 10 000 firm na całym świecie. Dzięki ponad 40 oddziałom w 14 krajach obejmujących Azję, Europę i Amerykę Północną, BFS oferuje wyspecjalizowane i elastyczne usługi walutowe, finansowanie handlu, aktywów i kapitału obrotowego, pomagając firmom rozwijać się na rynku rodzimych oraz międzynarodowym.
Założona w 1982 roku firma BFS jest częścią grupy Bibby Line Group (BLG), zróżnicowanej i perspektywicznej firmy rodzinnej, oferującej indywidualne i elastyczne rozwiązania dla klientów od ponad 200 lat.
W Polsce firma zajmuje się finansowaniem rozwoju biznesu z sektora MŚP. Bibby Financial Services jest obecne od 2002 roku i posiada oddziały w Warszawie, Poznaniu i Katowicach, ale swoim zasięgiem obejmuje cały kraj. Bibby jest członkiem Polskiego Związku Faktorów oraz największego międzynarodowego zrzeszenia faktorów Factors Chain International.
Aby dowiedzieć się więcej o Bibby Financial Services, odwiedź: www.bibbyfinancialservices.pl.
Bibby Line Group to firma o wartości 1,2 miliarda funtów, działająca w ponad 20 krajach. BLF zatrudnia ponad 4500 osób w branżach takich jak handel detaliczny, usługi finansowe, dystrybucja, spedycja, działalność morska i wynajem urządzeń i obiektów. Grupa Bibby Line rozpoczęła działalność w 1807 roku i jest jedną z najdłużej działających rodzinnych firm w Wielkiej Brytanii. Aby dowiedzieć się więcej o firmie Bibby Line Group, odwiedź: www.bibbylinegroup.co.uk.
Bibby MSP Index to cykliczne badanie sprawdzające aktualną ocenę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw
z sektora MSP. 15. fala została zrealizowana w kwietniu 2018 r. na grupie 450 respondentów – osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji finansowych głównie prezesi, członkowie zarządów, dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi w firmach zatrudniających od 9 do 249 pracowników. Wskaźnik Bibby MSP Index obrazuje kondycję firm z sektora MSP na podstawie wnikliwej analizy danych dotyczących zatrudnienia, sprzedaży, inwestycji, płynności finansowej oraz zadłużenia przedsiębiorstw. Badanie zostało przeprowadzone na grupie małych i średnich przedsiębiorstw z 6 branż: budownictwo, przemysł, handel, usługi, transport i pozostałe.

A to już wiesz?  Samotne wyjście na boisko

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy