Polityka Wiadomości branżowe

Bieda dzieci paraliżuje państwo

W Polsce jedno na dziesięcioro dzieci żyje poniżej granicy ubóstwa. Z kolei ludzi do 24 r.ż., którzy nie uczą się i nie pracują, jest ponad 12%. Jak zaznaczają eksperci UNICEF, za taką sytuację odpowiedzialny jest kryzys gospodarczy.Raport UNICEF przedstawia alarmujące dane. Od 2008 r. liczba dzieci żyjących w biedzie w krajach wysokorozwiniętych zwiększyła się o 2,6 mln i wynosi teraz ponad 76,5 mln. Do rodzin skrajnie ubogich zalicza się te, w których wydatki są niższe niż minimum egzystencji. „W Polsce minima dziecięce w 2013 r. wynosiły ok. 400 zł na miesiąc dla dziecka młodszego i ok. 500 zł miesięcznie dla starszego” – informuje prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego.W walce z ubóstwem decydującym czynnikiem jest efektywność systemu bezpieczeństwa socjalnego. „Polska w tej kwestii wypada źle, ponieważ kwoty przeznaczane na dzieci zmniejszają ubóstwo wśród nich w niewielkim stopniu” – mówi serwisowi infoWire.pl dr Irena Topińska z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Obecnie próbuje się zmienić tę sytuację, np. zatrudnia się rodziców czy proponuje nowy zestaw urlopów rodzicielskich i opieki nad

W Polsce jedno na dziesięcioro dzieci żyje poniżej granicy ubóstwa. Z kolei ludzi do 24 r.ż., którzy nie uczą się i nie pracują, jest ponad 12%. Jak zaznaczają eksperci UNICEF, za taką sytuację odpowiedzialny jest kryzys gospodarczy.

Raport UNICEF przedstawia alarmujące dane. Od 2008 r. liczba dzieci żyjących w biedzie w krajach wysokorozwiniętych zwiększyła się o 2,6 mln i wynosi teraz ponad 76,5 mln. Do rodzin skrajnie ubogich zalicza się te, w których wydatki są niższe niż minimum egzystencji. ?W Polsce minima dziecięce w 2013 r. wynosiły ok. 400 zł na miesiąc dla dziecka młodszego i ok. 500 zł miesięcznie dla starszego? ? informuje prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego.

W walce z ubóstwem decydującym czynnikiem jest efektywność systemu bezpieczeństwa socjalnego. ?Polska w tej kwestii wypada źle, ponieważ kwoty przeznaczane na dzieci zmniejszają ubóstwo wśród nich w niewielkim stopniu? ? mówi serwisowi infoWire.pl dr Irena Topińska z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Obecnie próbuje się zmienić tę sytuację, np. zatrudnia się rodziców czy proponuje nowy zestaw urlopów rodzicielskich i opieki nad dziećmi. ?W celu ochrony najmłodszych obywateli kraje muszą budować silną politykę socjalną? ? podkreśla ekspertka.

Ubóstwo dzieci może doprowadzić do recesji społeczno-gospodarczej. ?W przyszłości budżet poniesie straty z racji większego obciążenia pomocą społeczną i zdrowotną oraz z niepełnego wykorzystania możliwości dzieci. Niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę? ? mówi Ewa Falkowska z UNICEF Polska.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył
A to już wiesz?  Projektowanie uniwersalne. Warsztaty w Rivierze

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy