Refleksje

Raport Vertiv – do 2025 roku liczba serwerowni wzrośnie o 226 proc.

Raport Vertiv – do 2025 roku liczba serwerowni wzrośnie o 226 proc.
Raport Vertiv – do 2025 roku liczba serwerowni wzrośnie o 226 proc. Zaktualizowane prognozy rozwoju branży data center zakładają wzrost liczby projektów z wykorzystaniem brzegu

Raport Vertiv – do 2025 roku liczba serwerowni wzrośnie o 226 proc.
Zaktualizowane prognozy rozwoju branży data center zakładają wzrost liczby projektów z wykorzystaniem brzegu sieci i zmniejszoną dostępność wyspecjalizowanych pracowników

Pięć lat temu firma Vertiv przeprowadziła ogólnoświatowe badanie dotyczące centrów danych przyszłości. W raporcie Data Center 2025: Exploring the Possibilities przedstawiono opinie na ten temat, wyrażone przez ponad 800 profesjonalistów z branży IT. Teraz Vertiv publikuje opracowanie Data Center 2025: Closer to the Edge (Centrum danych 2025: Coraz bliżej brzegu), w którym ukazuje zmiany w branży zaobserwowane w ciągu ostatnich pięciu lat.

Wyniki badania wskazują, że liderzy branży zaczęli myśleć w inny sposób o centrach danych. Obecnie zmagają się z szerokim ekosystemem rozwiązań, na które składa się wiele typów obiektów i widzą konieczność przeniesienia przetwarzania części danych na brzeg sieci. Wśród tych firm, które już korzystają z technologii edge computingu albo planują to do 2025 r., ponad połowa (53%) spodziewa się, że liczba ich serwerowni wzrośnie o co najmniej 100%, a 20% spodziewa się wzrostu czterokrotnego lub większego. Łącznie liczba takich placówek ma wzrosnąć o 226% od teraz do 2025 r.

W trakcie pierwszych badań w 2014 r. przetwarzanie na brzegu sieci uznano za rosnący trend, ale w 19-stronicowym raporcie zasłużył on tylko na cztery wzmianki. Uwaga ankietowanych skupiała się wówczas na architekturze hybrydowej, wykorzystującej zasoby korporacyjne, chmurowe i kolokację. Nawet w takiej branży, w której i tak ciągłe zmiany odbywają się z prędkością światła, wzrost zainteresowania przetwarzaniem na brzegu sieci w centrach danych jest oszałamiający.

– W ciągu zaledwie pięciu krótkich lat zaobserwowaliśmy pojawienie się zupełnie nowego segmentu rynku, stymulowanego potrzebą umieszczenia rozwiązań przetwarzających dane bliżej ich użytkowników – powiedział Rob Johnson, CEO firmy Vertiv. – Ta nowa rozproszona sieć jest zależna od infrastruktury o charakterze krytycznym, co w zasadniczy sposób zmieniło myślenie o centrach danych.

A to już wiesz?  Kuchnie Polaków: marzenia i rzeczywistość

– Tworzenie prognoz na temat technologii wybiegających wprzód na dwa lub trzy lata jest wyzwaniem, ale wyniki tego badania są zbieżne z wizją przedstawiającą ciągle zmieniający się i niesamowicie dynamiczny rynek, który rozwija się na naszych oczach – mówi Giordano Albertazzi, prezes firmy Vertiv na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. – W szczególności szacunki dotyczące wzrostu w dziedzinie obliczeń dokonywanych na brzegu sieci są zgodne z przewidywanym wzrostem popularności rozwiązań sztucznej inteligencji, internetu rzeczy i innych aplikacji, których poprawne działanie zależy od wysokiej przepustowości infrastruktury i jej małych opóźnień. Wyzwaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę niedobór personelu w centrach danych, będzie skuteczne i wydajne zarządzanie całą tą nową infrastrukturą. Coraz ważniejszą rolę zacznie odgrywać zdalne zarządzanie centrami danych.

Wśród innych istotnych wyników badania warto wymienić:
– Uczestnicy nie są już tak optymistycznie nastawieni do kwestii zasilania energią słoneczną i wiatrową w centrum danych, jak w 2014 r. Wówczas przewidywali, że około 34% mocy centrum danych będzie pochodzić z tych źródeł do 2025 r. Obecnie oczekują, że wskaźnik ten wyniesie 21% – to wciąż optymistycznie, ale tylko przy ambitnych harmonogramach rozwoju.
– W skali globalnej 16% uczestników spodziewa się przejścia na emeryturę do 2025 r. To pogłębi i tak już problematyczny niedobór talentów.
Pełne wyniki badań są dostępne w raporcie Data Center 2025: Closer to the Edge. Pełen raport i dodatkowe analizy wyników są dostępne na stronie Vertiv.pl. W tegorocznej edycji ankiety wzięło udział ponad 800 specjalistów zarządzających centrami danych.

# # #

O firmie Vertiv
Vertiv oferuje rozwiązania z zakresu infrastruktury IT, oprogramowania, analityki, a także szereg usług, które zapewniają nieprzerwane i optymalne działanie kluczowych systemów swoich klientów oraz ich rozwój, wraz ze wzrostem biznesu. Vertiv rozwiązuje najważniejsze wyzwania stojące przed administratorami centrów danych, sieci komunikacyjnych oraz obiektów komercyjnych i przemysłowych, za pomocą oferowanych systemów z zakresu zasilania, chłodzenia, infrastruktury informatycznej oraz usług wspierających środowiska chmurowe i brzegowe. Siedziba firmy Vertiv znajduje się w Columbus (Ohio, USA). Firma zatrudnia globalnie około 20 tys. osób i prowadzi działalność w ponad 130 krajach. Dodatkowe informacje oraz nowości i materiały dotyczące Vertiv dostępne są stronie Vertiv.pl.

A to już wiesz?  Nowości w jesienno-zimowej kolekcji Merrell

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy