Wzrok

Czy grozi ci ślepota śnieżna?

Czy grozi ci ślepota śnieżna?
Informacja prasowa Warszawa, 11 lutego 2019 r. Czy grozi ci ślepota śnieżna? Zima kojarzy nam się z okresem, w którym pada śnieg i brakuje słońca.

Informacja prasowa
Warszawa, 11 lutego 2019 r.

Czy grozi ci ślepota śnieżna?

Zima kojarzy nam się z okresem, w którym pada śnieg i brakuje słońca. Czy wiesz, że to właśnie o tej porze roku promienie słoneczne mogą stanowić dla naszych oczu największe zagrożenie? Czy powinniśmy obawiać się ślepoty śnieżnej? Odpowiada Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

W zimÄ™ nie zapominaj o promieniowaniu UV
Okularów przeciwsłonecznych używamy chroniąc swoje oczy przede wszystkim latem, kiedy pora dnia pozwala nam cieszyć się słońcem o wiele dłużej niż w trakcie zimy, a my często organizujemy swój czas tak, aby przebywać na świeżym powietrzu jak najczęściej. W okresie zimowym jednak często bagatelizujemy działanie promieni słonecznych – a wtedy ich wpływ bywa nierzadko bardziej szkodliwy niż o innej porze roku.

– W zimie wychodzÄ…c w ciÄ…gu dnia na Å›wieże powietrze, zazwyczaj pamiÄ™tamy, aby zaÅ‚ożyć ciepÅ‚Ä… kurtkÄ™, czapkÄ™ czy szalik i w ten sposób chronimy siÄ™ przed chÅ‚odem. Zbyt rzadko przejmujemy siÄ™ naszym wzrokiem, a przecież zimowy dzieÅ„ czasem jest bardziej sÅ‚oneczny niż letni, mimo niskiej temperatury – komentuje MaÅ‚gorzata LeszczyÅ„ska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej RzemieÅ›lniczej Izby Optycznej. – Co wiÄ™cej, promienie sÅ‚oneczne zimowÄ… porÄ… odbija siÄ™ od Å›niegu w wiÄ™kszym stopniu niż od piasku na plaży przez co mogÄ… być niebezpieczne dla oczu. Istnieje także przekonanie, że sÅ‚oÅ„ce jest najbardziej szkodliwe w samo poÅ‚udnie, jednak w rzeczywistoÅ›ci godzina 9 czy 14 stwarza wiÄ™ksze zagrożenie, ponieważ wtedy sÅ‚oÅ„ce jest bardzo nisko i pod wiÄ™kszym kÄ…tem odbija siÄ™ od powierzchni stajÄ…c siÄ™ bardziej inwazyjnym dla naszego oka – dodaje MaÅ‚gorzata LeszczyÅ„ska.

Co więcej, to właśnie do zimy nawiązuje nazwa schorzenia, które może nas dotknąć, jeśli nie zadbamy odpowiednio o swój wzrok w słoneczny dzień. To ślepota śnieżna, która charakteryzuje się silnym podrażnieniem spojówek i nabłonka rogówki. Objawia się m.in. bólem oczu, światłowstrętem, łzawieniem czy bólem głowy. Na ile silne jest ryzyko wystąpienia u nas tej przypadłości?

– Teoretycznie Å›lepota Å›nieżna dotyczy osób, które przebywajÄ… w wysokich partiach gór w sÅ‚oneczne dni, choć nie jest to reguÅ‚a. Szkodliwe dla nas promienie UVA oraz UVB odbijajÄ… siÄ™ od Å›niegu, niekiedy aż w 85 procentach, i w ten sposób atakujÄ… struktury naszego oka. Dlatego zimÄ… tak samo jak w okresie letnim, powinniÅ›my chronić swoje oczy przed nadmiarem niekorzystnych fal Å›wietlnych. Należy zawsze mieć przy sobie okulary przeciwsÅ‚oneczne, a podczas uprawiania sportów zimowych gogle narciarskie z odpowiednimi filtrami. Warto przy tym wspomnieć, że okulary przeciwsÅ‚oneczne np. ze straganów czy marketów, nigdy nie dajÄ… nam gwarancji odpowiedniej ochrony. OgraniczajÄ… one jedynie ilość Å›wiatÅ‚a wpadajÄ…cego do naszych oczu powodujÄ…c zwiÄ™kszenie źrenic, przez co Å‚atwiej dociera do nich szkodliwe promieniowanie. KupujÄ…c okulary przeciwsÅ‚oneczne u profesjonalnego optyka mamy gwarancjÄ™ wÅ‚aÅ›ciwej ochrony naszych oczu, gdyż produkty z niezaufanego źródÅ‚a mogÄ… nam zaszkodzić bardziej niż ich brak – podsumowuje MaÅ‚gorzata LeszczyÅ„ska.

Oprawki w zagrożeniu…
Zima to także okres, w którym znacznie łatwiej uszkodzić nasze okulary, zarówno korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne. Dlaczego?

– Zimą nadzwyczaj często zdejmujemy i zakładamy swoje okulary, ponieważ w tym okresie jest więcej opadów atmosferycznych niż w innych porach roku, a okulary pokrywają się parą po wejściu do pomieszczenia wskutek zmian temperatury i wilgotności – komentuje Małgorzata Leszczyńska. – Jeśli jesteśmy zmuszeni do niemal ciągłego przecierania swoich okularów, to w pewnym momencie przestaniemy być uważni, a nawet zaczniemy to robić zwykłymi ściereczkami, chusteczkami czy materiałem ubrań, aby skrócić cały proces. Pamiętajmy, że pozorna oszczędność czasu finalnie może skutkować zniszczeniem naszych szkieł, które są szczególnie wrażliwe na zarysowania. Istnieje wiele wyrobów ułatwiających prawidłową pielęgnację okularów. Soczewki w okularach zawsze powinniśmy czyścic specjalnie dedykowanymi produktami, które z pewnością wskaże nam optyk podczas zakupu okularów – dodaje.

Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne

Dodatkowe informacje:
Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna (KRIO) – organizacja samorządu zawodowego, zrzeszająca obecnie 7 cechów optycznych, których członkowie prowadzą około 900-set salonów, sklepów czy też usługowych pracowni optycznych. Jej początki sięgają lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to środowisko optyków miało swoją reprezentację w ramach Komisji Branżowej usytuowanej przy ówczesnym Centralnym Związku Rzemiosła (CZR), a od 1996 r działający pod nazwą Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP).
Jednym z fundamentalnych warunków, pozwalających na przynależność do Cechu Optycznego, jest posiadanie kwalifikacji zawodowych i co najmniej trzyletni staż pracy. Ponadto, jednym z podstawowych dokumentów obowiązujących osoby zrzeszone w cechach optycznych jest Kodeks Etyczno-Zawodowy Optyka. W ten sposób KRIO bierze na siebie część odpowiedzialności za działanie zrzeszonych optyków, dając tym samym świadectwo ich umiejętnościom i kompetencjom.
KRIO systematycznie szkoli zrzeszonych optyków, współpracując w tym zakresie z ośrodkami akademickimi, takimi jak: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, jak też Politechnika Wrocławska.
Więcej informacji: www.krio.org.pl