LIFESTYLE sztuka

Art Outlet. Sztuka Współczesna

Art Outlet. Sztuka Współczesna
Art Outlet. Sztuka Współczesna w DESA

Data publikacji: 2021-01-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Art Outlet. Sztuka Współczesna
Kategoria: Sztuka, LIFESTYLE

Art Outlet. Sztuka Współczesna w DESA Unicum

Art Outlet. Sztuka Współczesna Sztuka, LIFESTYLE - Art Outlet. Sztuka Współczesna w DESA Unicum

Magdalena Abakanowicz jest zaliczana do najważniejszych artystek XX wieku. Jej słynna instalacja „Caminando”, która w 2019 roku była najdrożej sprzedanym dziełem w Polsce, składała się z dwudziestu rzeźb bezgłowych postaci odlanych z brązu. Motyw rozbicia postaci ludzkiej na szereg poszczególnych części jest jednym z wiodących tematów w twórczości Abakanowicz. Już na początku kariery artystycznej, a dokładniej w latach 60., kiedy zajmowała się przede wszystkim tkaniną, frapowała ją relacja cielesnej powłoki człowieka z jego stanem ducha oraz psychiką. Fizyczność w pracach Magdaleny Abakanowicz rozpatrywana jest nie tylko jako niezwykle interesująca tkanka składająca się z mnogości warstw oraz różnorodności kształtów. Jest ona przede wszystkim materią izolującą i chroniącą duchowość człowieka przez światem zewnętrznym. Ulubioną, wielokrotnie powracającą w jej pracach częścią ciała była twarz. Na styczniowej aukcji i wystawie pojawi się jej praca „Autoportret”. To maska, której kształt inspirowany jest twarzą samej twórczyni. 

Kolejnym, wybitnym artystą, którego praca pojawi się w styczniu w DESA Unicum jest Leon Tarasewicz. Pochodzi on z małej wsi Waliły – to właśnie tam znajdują się dom oraz pracownia artysty. Wspomnianą wieś traktuje jako swoje „centrum świata”, a tamtejszą przyrodę oraz krajobraz jako nieustanne źródło inspiracji oraz punkt odniesienia w swojej twórczości. Artysta jest związany emocjonalnie z rodzimymi stronami, często i chętnie podkreśla swoje białoruskie pochodzenie oraz opowiada o tradycjach. Na swoich płótnach w syntetyczny sposób oddaje urok tamtejszych pól oraz lasów. Przedstawiona praca to poliptyk, na który składają się obrazy utrzymane w intensywnej, kontrastowej kolorystyce. Tarasewicz rejestruje naturę poprzez rytm oraz zestawienia barw. Pozycji artysty w świecie sztuki dowodzą liczne zaproszenia na międzynarodowe wystawy. 

A to już wiesz?  Miłka Raulin | Empik Focus

Jednym z najciekawszych dzieł prezentowanych na styczniowej aukcji jest wczesna praca Jarosława Modzelewskiego. Modzelewski był współzałożycielem legendarnej Gruppy, z którą wystawiał w latach 1983-92. W tym też okresie w obrazach artysty znajdują odbicie wydarzenia, którymi żyła Polska. Jest uważany za jedną z głównych postaci „Ekspresji lat 80." Jego prace cechuje ambiwalentna atmosfera. W latach 90. wspólnie z Markiem Sobczykiem prowadził prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Specyficzna atmosfera obrazów Modzelewskiego i filmowy sposób kadrowania tematu sprawia, że krytycy chętnie porównują go do Edwarda Hoppera.

 

Na wystawie i aukcji pojawią się również dzieła m.in. Aleksandra Kobzdeja, Edwarda Dwurnika, Marii Anto, Piotra Młodożeńca, Wojciecha Ćwiertniewicza i Aliny Ślesińskiej. 21 stycznia zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

 

Wystawa „Art Outlet. Sztuka Współczesna”: 11 – 21 stycznia 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja „Art Outlet. Sztuka Współczesna”: 21 stycznia 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/art-outlet-sztuka-wspolczesna-ito6/

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Art Outlet. Sztuka Współczesna Sztuka, LIFESTYLE - Art Outlet. Sztuka Współczesna w DESA Unicum
Hashtagi: #Sztuka #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy