Refleksje

Porządki na święta? Rozplanuj to z głową

Porządki na święta? Rozplanuj to z głową
Informacja prasowa 10 grudnia 2018, Warszawa Okres przedświąteczny jest dla nas niezwykle pracowity. Poza zakupem prezentów i zadbaniem o to, by bożonarodzeniowy stół uginał się

Informacja prasowa
10 grudnia 2018, Warszawa

Okres przedświąteczny jest dla nas niezwykle pracowity. Poza zakupem prezentów i zadbaniem o to, by bożonarodzeniowy stół uginał się od smacznych potraw, jest jeszcze jedna rzecz, która wymaga naszej uwagi – świąteczne porządki. Pochłaniają one nie tylko duże ilości naszej energii, ale też wymagają odpowiedniego zaplanowania całości. Dla wielu osób jest to przykry obowiązek, lecz, z odpowiednim podejściem, jesteśmy w stanie wykonać go stosunkowo szybko.

Zaplanuj działania
Postawą skutecznych działań jest ich dobre rozplanowanie. Zacznijmy od wyznaczenia odpowiedniej daty rozpoczęcia porządków. Warto ustalić ją na ok. 2 tygodnie przed samymi świętami. Da nam to wystarczająco dużo czasu na doprowadzenie do ładu całego domu, dzięki czemu na sam koniec na spokojnie będzie można ająć się strojeniem choinki i przygotowywaniem jedzenia. By wszystko poszło sprawnie, zaangażować należy wszystkich domowników. Nawet najmłodsi powinni dostać odpowiednio proste zadania – nie tylko będzie to ich uczyć obowiązkowości i zaangażowania w sprawy domowe, ale zdejmie też trochę pracy ze starszych członków rodziny. Sprzątając dom wspólnie, uporamy się z tym nieporównywalnie szybciej, niż gdyby miała to robić tylko jedna osoba. Zanim się za to zabierzemy, musimy jeszcze zdecydować w jakiej kolejności będziemy sprzątać poszczególne pomieszczenia. Zacząć warto od tych najmniej eksploatowanych. Porządki w nich nie tylko nie będą tak wymagające, ale również szybko nie zniszczymy później panującego w nich ładu.

Z góry do dołu
Podstawową zasadą podczas doprowadzania do porządku poszczególnych pomieszczeń jest rozpoczęcie sprzątania od góry – ocierania kurzu z sufitu, czyszczenia szczytu mebli i mycia żyrandola. Następnie stopniowo schodzić należy coraz niżej, kończąc na odkurzaniu i myciu podłóg. Dzięki temu nie zrzucimy kurzu znajdującego się wyżej na świeżo wytarte półki czy odkurzoną podłogę.

A to już wiesz?  Rynek samochodów używanych – aktualna sytuacja i prognozy na 2020 rok

Kuchnia i łazienka
To właśnie te pomieszczenia są zdecydowanie najtrudniejszymi zadaniami, z jakimi należy się zmierzyć podczas domowych porządków. Roi się w nich od uciążliwych do czyszczenia powierzchni, szpar, zakamarków i sprzętów. Tutaj często same rodzaje zabrudzeń są dużo trudniejsze do usunięcia. Ponadto z tych miejsc korzystamy wielokrotnie w ciągu całego dnia, przez co niedługo po sprzątaniu bałagan tworzy się na nowo. Porządki świąteczne w kuchni i łazience to doskonała okazja to dokonania małego remanentu w szafkach. Do kosza powędrować powinny produkty, których data przydatności do spożycia lub użycia już minęła.

Bądźcie przygotowani fizycznie
Z uwagi na to, że sprzątanie jest niezwykle męczące, warto zabrać się za nie będąc nie tylko w pełni wypoczętym, ale także w możliwie dobrej kondycji fizycznej. Pełna sprawność jest bardzo przydatna, ponieważ porządki wymagają od nas częstego schylania się, klękania, czy wspinania się na krzesła w celu dosięgnięcia wyżej położonych miejsc. Mamy też wtedy tendencję do robienia wielu rzeczy na granicy własnych możliwości i bezpieczeństwa. Należy więc nie przeceniać swoich sił i dbać o to, by w trakcie sprzątania nie nabawić się urazu. Z uwagi na różnorodność czynności przez nas wykonywanych, mocno eksploatowane są wtedy wszystkie nasze stawy, co jest kolejnym powodem do dbania o to, by były w jak najlepszej kondycji. Dobrze jest zatem zacząć wspierać je dodatkowymi dawkami kolagenu. Jest on głównym budulcem chrząstki stawowej, którego z wiekiem ludzki organizm syntetyzuje coraz mniej, lecz zapotrzebowanie na niego nie wcale spada. Produkty z linii 4Flex, które zawierają łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu Fortigel®, doskonale uzupełnią jego niedobory, wzmacniając nasze stawy.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy