Refleksje

Ach, ta dzisiejsza młodzież, czyli dlaczego polskiemu nastolatkowi się chce!

Ach, ta dzisiejsza młodzież, czyli dlaczego polskiemu nastolatkowi się chce!
Informacja prasowa Warszawa, 21 stycznia 2020 r. Ach, ta dzisiejsza młodzież, czyli dlaczego polskiemu nastolatkowi się…chce! Powszechne przeświadczenie o młodzieży, która skupiona jest wyłącznie na

Informacja prasowa
Warszawa, 21 stycznia 2020 r.

Ach, ta dzisiejsza młodzież, czyli dlaczego polskiemu nastolatkowi się…chce!

Powszechne przeświadczenie o młodzieży, która skupiona jest wyłącznie na sobie nie znajduje odzwierciedlenia w działaniach młodego pokolenia. Z ostatniego badania, dotyczącego wolontariatów, przeprowadzonego przez GUS wynika, że aż 44,9% osób w wieku od 15 do 24 lat częściej niż przeciętnie angażowało się w działania społeczne. Mogliśmy zaobserwować to podczas 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak podaje WOŚP, liczba wolontariuszy z roku na rok rośnie. A jak ta tendencja przekłada się na inne aspekty życia?

Kim jest wolontariusz?
Definicji jest mnóstwo, ale wszystkie sprowadzają się do jednego – wolontariat charakteryzowany jest jako aktywność podejmowana dobrowolnie i bez wynagrodzenia mająca na celu przyniesienie korzyści osobom lub grupie osób. Może również być wykonywany na rzecz społeczeństwa, środowiska naturalnego, konkretnej miejscowości lub społeczności. Świadczenie wolontariatu wiąże się z poświęceniem na niego wolnego czasu. Czynność zaliczana do wolontariatu powinna mieć charakter pracy, to znaczy za jej wykonanie można byłoby uzyskać zapłatę – wynagrodzenie, ale osoba wykonująca tę pracę nie oczekiwała za nią wynagrodzenia i go nie otrzymała.

Młodzież chce pomagać!
Pomaganie może być trendy, co wskazują badania realizowane przez GUS na próbie 21,5 tysiąca osób w wieku 15 lat i więcej. W wolontariat, niezależnie od rodzaju odbiorcy tej pracy, najczęściej angażują się ludzie w wieku od 15 do 24 lat. Motywacja młodego wolontariusza może mieć różne źródła. „Młodzi ludzie przedłużają obecnie okres własnej edukacji i później decydują się na podjęcie pracy zawodowej. Daje to więcej czasu na osobiste przygotowanie i kształtowanie siebie, a co za tym idzie, w angażowanie się w inne działania, np. akcje społeczne. Oczywiście chęć zwiększenia swoich szans na rynku pracy to nie jedyny motywator. Młodzież pomaga, ponieważ z jednej strony jest to sposób na określenie swojej tożsamości, a z drugiej na poznanie nowych ludzi o podobnym nastawieniu do życia” – mówi Mirosław Sikorski, prezes zarządu Almatur.

A to już wiesz?  Światowej sławy joginka Kino MacGregor w Polsce

Wolontariat otwiera wiele drzwi
Świat dostępny jest na wyciągnięcie ręki, z czego młodzież stara się korzystać. To teraz w wieku 15 lat można mieć większą wiedzę na wybrany temat niż niejeden dorosły. W jednej chwili za pomocą komputera można uzyskać dostęp do danych zagranicznych uniwersytetów, znaleźć się na ulicy w Kairze lub obejrzeć wystąpienia naukowców. „Jako dorośli musimy pamiętać, że młodzież bazuje często na danych i informacjach sprawdzonych. Ich obycie ze światem jest większe niż nasze w ich wieku, a dostęp do informacji i podróże sprawiają, że rozwijają się o wiele szybciej niż pokolenia poprzednie” – dodaje Mirosław Sikorski. Te wszystkie aspekty sprawiają, że przedstawiciele generacji Z czują się obywatelami świata, świadomi są problemów jakie istnieją dookoła nich. Młodzi ludzie uwielbiają dzielić się swoimi pasjami i zdobytymi umiejętnościami, a wolontariat jest do tego znakomitym narzędziem. Jeśli lubimy jeździć konno, możemy zaangażować się w pomoc przy hipoterapii. Analogicznie, jeśli pasjonuje nas taniec, śpiew czy jazda na nartach lub snowboardzie, możemy uczyć tych umiejętności innych – wyjaśnia Sikorski.

Więcej o firmie Almatur:
Almatur to najdłużej działające Biuro Podróży w Polsce, które już od 1956 roku buduje swoją pozycję w branży turystycznej. Przez ten czas, turyści mieli okazję przejechać razem z biurem świat wzdłuż i wszerz, począwszy od Polski, poprzez kraje ościenne aż po antypody. Od wielu lat Almatur jest niekwestionowanym liderem w branży w organizacji obozów młodzieżowych.

Swoją przygodę z turystyką Almatur rozpoczął jako biuro wyspecjalizowane w organizacji wycieczek dla środowiska akademickiego. Dziś oferuje swoim Klientom wiele propozycji wyjazdów w najpiękniejsze zakątki świata. Firma stale się rozwija i co roku wysyła ponad 30 000 osób na wyjazdy zarówno w kraju, jak i za granicą.
Almatur posiada 18 własnych biur sprzedaży w największych miastach akademickich oraz współpracuje z siecią blisko 1000 agentów na terenie całego kraju. Firma należy do największych organizacji międzynarodowych działających w branży turystycznej: World Youth Student & Educational Travel Confederation, ISIC Association, jest także członkiem Polskiej Izby Turystyki oraz agentem IATA. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.almatur.pl

A to już wiesz?  Relacje biznesowe z Niemcami

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy