LIFESTYLE sztuka

Wystawa „Sport w wielkim mieście”

Wystawa „Sport w wielkim mieście”
Fundacja Sztuka w Mieście zaprasza na nową wystawę na placu Europejskim. Od 27 III do końca VI będzie tam można oglądać ekspozycję „Sport w wielkim mieście” prezentującą sportowy obraz Warszawy przez pryzmat przeszłości i współczesności oraz najbardziej niezwykłych

Data publikacji: 2019-03-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wystawa „Sport w wielkim mieście”
Kategoria: Sztuka, LIFESTYLE

Fundacja Sztuka w Mieście zaprasza na nową wystawę na placu Europejskim. Od 27 III do końca VI będzie tam można oglądać ekspozycję „Sport w wielkim mieście” prezentującą sportowy obraz Warszawy przez pryzmat przeszłości i współczesności oraz najbardziej niezwykłych dyscyplin.

Wystawa „Sport w wielkim mieście” Sztuka, LIFESTYLE - Fundacja Sztuka w Mieście zaprasza na nową wystawę na placu Europejskim. Od 27 III do końca VI będzie tam można oglądać ekspozycję „Sport w wielkim mieście” prezentującą sportowy obraz Warszawy przez pryzmat przeszłości i współczesności oraz najbardziej niezwykłych dyscyplin.

W środę 27 marca o godz. 18 w plenerowej galerii sztuki Art Walk na placu Europejskim odbędzie się otwarcie wystawy Rafała Wilka „Sport w wielkim mieście”. Podczas inauguracji artysta oraz historyk sportu Robert Gawkowski opowiedzą o prezentowanych pracach oraz przybliżą historie miejsc i ludzi związanych z wybranymi dyscyplinami uprawianymi w Warszawie. Są wśród nich tak oryginalne aktywności jak lacrosse, motoball czy… przeciąganie liny, które notabene do 1920 r. można było oglądać na olimpiadzie.

 

– Aktywność ruchowa zawsze ma wymiar nie tylko fizyczny, lecz także kulturotwórczy i społeczny – buduje wspólnotę doświadczeń i emocji. W Warszawie sport narodził się nad Wisłą, jeszcze w czasach zaborów. Pojawienie się nad brzegami rzeki wioślarzy ubranych na sportowo początkowo budziło zgorszenie, potem coraz większe zainteresowanie. Bardzo ciekawie wyglądały też początki innej dyscypliny pokazanej w ramach naszej ekspozycji – gry w kółko, zwanej też ringiem. Otóż kiedy popularny przed laty szermierz Włodzimierz Strzyżewski nie dostał urlopu i nie mógł pojechać na zgrupowanie kadry, postanowił na własne potrzeby wymyślić ćwiczenie, które mógłby wykonywać w pojedynkę i które utrzyma go w dobrej formie. Tak oto powstała nowa dyscyplina, którą można uprawiać indywidualnie lub zespołowo  – opowiada Rafał Wilk, autor prac przedstawionych w ramach ekspozycji.

 

W trakcie otwarcia wystawy goście dowiedzą się także między innymi tego, na rzecz jakich dyscyplin lobbował u cara Bolesław Prus, co łączy lacrosse, północnoamerykańskich Indian i francuskich misjonarzy oraz z jakim problemem borykali się fotografowie chcący uwiecznić rywalizację w pływaniu synchronicznym.

A to już wiesz?  Wrocław pięknieje. Wystawa zdjęć na Bulwarach Książęcych

 

– Wystawa Rafała Wilka jest antropologicznym spacerem wokół zjawiska sportu i jego wizualności. Uwaga artysty skupia się na niszowych i niekomercyjnych dyscyplinach uprawianych w Warszawie dziś oraz w przeszłości. Znajdują i znajdowały one sobie miejsce w przestrzeni miasta na różne sposoby: wykorzystując specjalnie przygotowaną do tego infrastrukturę, uwarunkowania terenu bądź też redefiniując funkcje miejsc ogólnodostępnych – podsumowuje Marta Czyż, kuratorka ekspozycji.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Wystawa „Sport w wielkim mieście” Sztuka, LIFESTYLE - Fundacja Sztuka w Mieście zaprasza na nową wystawę na placu Europejskim. Od 27 III do końca VI będzie tam można oglądać ekspozycję „Sport w wielkim mieście” prezentującą sportowy obraz Warszawy przez pryzmat przeszłości i współczesności oraz najbardziej niezwykłych dyscyplin.
Hashtagi: #Sztuka #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy