Edukacja Wiadomości branżowe

Wybitnie kreatywne zwycięstwo

Pasmo sukcesów studentów Politechniki Gdańskiej w Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłów. Drugi konkursowy zespół z Katedry Systemów Decyzyjnych i Robotyki WETI jedzie na światowe finały do Stanów Zjednoczonych. W finale ogólnopolskim zdobył dwie nagrody. Wybitnie Kreatywni Automatycy trafnie dobrali nazwę dla swojej drużyny. W ogólnopolskim finale Odysei Umysłów wywalczyli nagrodę Ranatra Fusca przyznawaną za wybitną kreatywność, ryzyko twórcze i zaskakujące rozwiązania. Dzięki niej zespół młodych automatyków może wziąć udział w światowych finałach konkursu w Ames w Stanach Zjednoczonych.Na wykonanie zadania, które zapewniło im trofeum za kreatywność mieli dokładnie 6 minut (było to zadanie z kategorii spontanicznych). Musieli zbudować most między dwoma stołami, którego nośność była następnie sprawdzana przez jury za pomocą kilkunastu piłeczek pingpongowych. Materiały budowlane: kartka papieru, wykałaczki, plastikowe widelce i kubki, patyczki do uszu, kawałek taśmy malarskiej, spinacze.- Postanowiliśmy skupić się na stworzeniu jak najlepszej konstrukcji, rezygnując z prób

Pasmo sukcesów studentów Politechniki Gdańskiej w Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłów. Drugi konkursowy zespół z Katedry Systemów Decyzyjnych i Robotyki WETI jedzie na światowe finały do Stanów Zjednoczonych. W finale ogólnopolskim zdobył dwie nagrody. 

Wybitnie Kreatywni Automatycy trafnie dobrali nazwę dla swojej drużyny. W ogólnopolskim finale Odysei Umysłów wywalczyli nagrodę Ranatra Fusca przyznawaną za wybitną kreatywność, ryzyko twórcze i zaskakujące rozwiązania. Dzięki niej zespół młodych automatyków może wziąć udział w światowych finałach konkursu w Ames w Stanach Zjednoczonych.

Na wykonanie zadania, które zapewniło im trofeum za kreatywność mieli dokładnie 6 minut (było to zadanie z kategorii spontanicznych). Musieli zbudować most między dwoma stołami, którego nośność była następnie sprawdzana przez jury za pomocą kilkunastu piłeczek pingpongowych. Materiały budowlane: kartka papieru, wykałaczki, plastikowe widelce i kubki, patyczki do uszu, kawałek taśmy malarskiej, spinacze.

– Postanowiliśmy skupić się na stworzeniu jak najlepszej konstrukcji, rezygnując z prób nośności przed ostatecznym obciążeniem – tłumaczy Hanna Kotas z WKA. – Podjęliśmy ryzyko i wygraliśmy.

Kolejna nagroda WKA na poziomie krajowym to III miejsce w problemie „Wszystko się ułoży”. Ułożyć trzeba było klejoną konstrukcję z balsy (wysokość min. 20,5 cm, waga do 18 g). Pomysł na badanie wytrzymałości należało wpleść w spektakl teatralny przedstawiający motyw ziemi.

– Ziemię reprezentowały drzewa cięte w futurystycznym tartaku obsługiwanym przez roboty – opowiada Hanna Kotas. – Obciążanie konstrukcji z balsy wpletliśmy w obróbkę drewna na tartacznym taśmociągu.

Ważąca 17,9 g konstrukcja wytrzymała obciążenie 30 kg.

Teraz przed drużyną jeszcze jedno kreatywne zadanie – muszą znaleźć sponsorów na wyjazd do Stanów. Na razie mają trzy bilety lotnicze od macierzystego wydziału i 10 tys. zł na dowolny cel związany z podróżą od władz uczelni. Ich starania o wyjazd na amerykański finał można śledzić na stronie facebook.com/WKAKSD, który rozpocznie się 27 maja 2014 r.

A to już wiesz?  Piłeś - nie jedź! Trzeźwe spojrzenie na temat alkoholu

Skład drużyny: Hanna Kotas, Mateusz Piwowarski, Tomasz Kamiński, Adam Zakrzewski, Bartłomiej Tański (wszyscy są na V roku Automatyki i Robotyki) oraz doktorant Tomasz Merta, który jest jednocześnie koordynatorem Odysei Umysłów w Katedrze Systemów Decyzyjnych.

Studenci PG nie tylko sami zdobywają odysejowe trofea, ale także pomagają innym zwyciężać. Jakub Suchecki z I roku Energetyki jest trenerem dziecięcej drużyny z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB Gdańsk. Jego podopieczni zdobyli Mistrzostwo Polski w kategorii wiekowej 12-15 lat i także jadą do USA.

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy