LIFESTYLE Teatr

Teatr Pieśń Kozła pracuje nad nową premierą

Teatr Pieśń Kozła pracuje nad nową premierą
Powstaje „Anty-Gone TRYPTYK” w trzech zupełnie różnych odsłonach, połączonych w jedno widowisko. To będzie niezwykła fuzja środków artystycznych: ostre brzmienia metalowe, laboratorium antycznej greckiej rytmiki, dynamiczny współczesny

Data publikacji: 2018-11-09
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Teatr Pieśń Kozła pracuje nad nową premierą
Kategoria: Teatr, LIFESTYLE

Powstaje „Anty-Gone TRYPTYK” w trzech zupełnie różnych odsłonach, połączonych w jedno widowisko. To będzie niezwykła fuzja środków artystycznych: ostre brzmienia metalowe, laboratorium antycznej greckiej rytmiki, dynamiczny współczesny balet,

Teatr Pieśń Kozła pracuje nad nową premierą Teatr, LIFESTYLE - Powstaje „Anty-Gone TRYPTYK” w trzech zupełnie różnych odsłonach, połączonych w jedno widowisko. To będzie niezwykła fuzja środków artystycznych: ostre brzmienia metalowe, laboratorium antycznej greckiej rytmiki, dynamiczny współczesny balet,

W próbach bierze udział łącznie 30 artystów: aktorzy Teatru Pieśń Kozła, performerzy, zawodowi muzycy, wokaliści, śpiewacy operowi, tancerze z całego świata, w tym z Japonii, Niemiec i Włoch, a także choreografka z Francji.

– Można powiedzieć, że będzie to przedstawienie hybrydowe. Łączymy na scenie różne światy artystyczne, ponieważ zależy nam na tym, by pokazać Sofoklesa w pełnej skali i intensywności emocji, uniwersalnych ludzkich doświadczeń i dążeń. Sięganie do źródeł antycznej tragedii zawsze było jednym z najważniejszych tropów w naszych poszukiwaniach, a z myślą wystawienia Antygony noszę się od 20 lat. Teraz wreszcie mamy okazję, by to zrobić, wykorzystując zasobny arsenał środków ekspresji – mówi Grzegorz Bral, twórca i dyrektor Teatru Pieśń Kozła, reżyser „Anty-Gone TRYPTYK”.

Co ciekawe, bezpośrednią inspiracją do spektaklu stał się średniowieczny bęben wikingów. – Okazało się, że to fantastyczne narzędzie do badania rytmiki i muzyki greckiej, a muzyka to klucz do Sofoklesa. W „Anty-Gone” wykorzystamy siedem replik takich bębnów – wyjaśnia Grzegorz Bral.

Najnowszy spektakl Teatru Pieśń Kozła to tryptyk, lecz każda część mogłaby stanowić osobny spektakl. Pierwszy akt – „Siedem bram Teb” – opisuje brutalny świat pokazany z punktu widzenia Kreona. Tę część wypełni ostra, ciężka muzyka, z elementami rocka i jazzu, którą twórcy nakładają na antyczne stopy metryczne.  

Druga część, zatytułowana „Anty-Gone”, obrazująca świat z punktu widzenia tytułowej bohaterki, będzie miała zupełnie inny charakter, lekki i subtelny, łączący współczesny balet z operą. Tancerzy poprowadzi wybitna choreografka Melanie Lomoff, występująca na najważniejszych scenach Europy, ale doskonale znana też z Brave Festival.

A to już wiesz?  ANETA ZAJĄC AMBASADORKĄ AKCJI "CZYTANIE NA KOLANIE"

Finał, najkrótsza, bo tylko 20-minutowa, ale też najbardziej intensywna część spektaklu, to „Ekstaza”. Na scenie pojawią się wszyscy artyści tworzący spektakl. Będzie to zderzenie dwóch światów, pierwiastka męskiego i kobiecego, ale też nieokiełznanych ambicji i materializmu z potrzebą duchowości.

Całość spektaklu, łącznie z przerwami, potrwa ok. 3 godz. 20 minut. Przedstawienie zostanie wystawione na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu.

– Nasza Antygona wymaga większej przestrzeni, to spektakl momentami bardzo głośny, z rozmachem. Z jednej strony, rzucamy w ten sposób rękawicę naszym widzom, przyzwyczajonym do bliskiego kontaktu z aktorami w naszej siedzibie, z drugiej strony, w tym przedstawieniu pozostajemy wierni naszym teatralnym poszukiwaniom – mówi Grzegorz Bral.  

Spektakle premierowe „Anty-Gone TRYPTYK” w wykonaniu Teatru Pieśń Kozła odbędą się 22 i 23 listopada 2018 r., o godz. 19.00. Bilety już w sprzedaży. Spektakl dla widzów od 18. roku życia.

 

Przedstawienie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Wrocław.

Partnerem premiery jest Teatr Polski we Wrocławiu.

 

Realizatorzy spektaklu:

Reżyseria: Grzegorz Bral

Dramaturgia: Alicja Bral

Kompozycja I części: zespół pod opieką Radosława Nowakowskiego

Gitara elektryczna: Kamil Abt

Perkusja: Przemysław Michalak

Kompozycja muzyczna II i III części: Maciej Rychły

Aranżacja muzyczna II części: Maciej Rychły i Przemysław Michalak

Choreografia I części: Julien Touati

Choreografia II i III części: Melanie Lomoff

Kostiumy: Alicja Gruca

Scenografia: Robert Florczak i Grzegorz Bral

Tłumaczenia greckich partii I części: Dimitris Varkas

Dźwięk: Waldemar Trzaska

Światła: Wojciech Maniewski

Projekt plakatu: John Weston Group  
Autor rzeźby (plakat): Roland Grabkowski

 

Więcej o Teatrze Pieśń Kozła: http://piesnkozla.pl/

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Teatr Pieśń Kozła pracuje nad nową premierą Teatr, LIFESTYLE - Powstaje „Anty-Gone TRYPTYK” w trzech zupełnie różnych odsłonach, połączonych w jedno widowisko. To będzie niezwykła fuzja środków artystycznych: ostre brzmienia metalowe, laboratorium antycznej greckiej rytmiki, dynamiczny współczesny balet,
Hashtagi: #Teatr #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy