Edukacja Wiadomości branżowe

Studenci PG przywieźli medale z RobotChallenge 2014

Studenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki z koła naukowego SKALP wygrali dwie nagrody na największych w Europie mistrzostwach robotów – RobotChallenge 2014.Złoto wywalczyła drużyna R-BOT, konstruktorzy robota Sarmatic, czyli Maciej Ziółtkowski z Politechniki Gdańskiej oraz Aleksander Szulc z Politechniki Warszawskiej. Studenci startowali w kategorii PuckCollet, w której ustawione na specjalnej planszy dwa konkurencyjne roboty musiały zbierać krążki – w wybranym kolorze – i zwieźć je do swojej bazy. Zwyciężył robot, który szybciej wykonał zadanie.Na drugiej pozycji uplasował się konstruktor robota Fox, Damian Szymański, student WETI.Fox walczył w kategorii LineFollower Enhanced, jego zadaniem było więc pokonanie wyznaczonego linią i naszpikowanego przeszkodami dystansu w jak najkrótszym czasie.– Trasa dla robota posiadała przerwę, przeszkodę do ominięcia oraz pochylnię, po której robot musiał przejechać. Ścigałem się z zawodnikami z całej Europy, mocną reprezentacją Meksyku oraz Tajwanu – opowiada Damian Szymański. – Nie udało mi się

Studenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki z koła naukowego SKALP wygrali dwie nagrody na największych w Europie mistrzostwach robotów ? RobotChallenge 2014.

Złoto wywalczyła drużyna R-BOT, konstruktorzy robota Sarmatic, czyli Maciej Ziółtkowski z Politechniki Gdańskiej oraz Aleksander Szulc z Politechniki Warszawskiej. Studenci startowali w kategorii PuckCollet, w której ustawione na specjalnej planszy dwa konkurencyjne roboty musiały zbierać krążki ? w wybranym kolorze ? i zwieźć je do swojej bazy. Zwyciężył robot, który szybciej wykonał zadanie.

Na drugiej pozycji uplasował się konstruktor robota Fox, Damian Szymański, student WETI.

Fox walczył w kategorii LineFollower Enhanced, jego zadaniem było więc pokonanie wyznaczonego linią i naszpikowanego przeszkodami dystansu w jak najkrótszym czasie.

? Trasa dla robota posiadała przerwę, przeszkodę do ominięcia oraz pochylnię, po której robot musiał przejechać. Ścigałem się z zawodnikami z całej Europy, mocną reprezentacją Meksyku oraz Tajwanu ? opowiada Damian Szymański. ? Nie udało mi się pokonać tylko jednego robota z Tajwanu, ale bardzo cieszę się z wyniku.

Tegoroczne RobotChallenge zgromadziły 608 zawodników z 34 państw, którzy przywieźli 429 samodzielnie zaprojektowanych i wykonanych robotów. Rywalizacja przebiegała w 15 kategoriach. To jedna z największych tego typu imprez na świecie. Całą klasyfikację medalową wygrali polscy zawodnicy, zdobywając łącznie 8 medali: 4 złote, 1 srebrny i 3 brązowe.

Zawody odbyły się z końcem marca w Wiedniu. Była to dotychczas najliczniejsza edycja tej imprezy.