Polityka Wiadomości branżowe

Parada Schumana 10 lat w Unii Europejskiej!

Spotkania z europosłami, zwiedzanie ważnych dla miasta instytucji warszawskich, debata u Prezydenta RP i uliczna parada  - od 30 kwietnia do 13 czerwca Fundacja Schumana organizuje liczne imprezy w ramach XXI Spotkań Europejskich.  Spotkania Europejskie Fundacji Schumana organizowane są z okazji Dnia Europy nieprzerwanie od 21 lat. W tym roku obchody będą szczególnie radosne – 1 maja minie bowiem 10 lat od naszego przystąpienia do Unii Europejskiej.Dzień Europy już 9 maja w całej Unii EuropejskiejTego dnia, w 1950 roku ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, ogłosił plan powołujący nową formę współpracy w Europie – Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, będącą zalążkiem obecnej Unii Europejskiej. Dzisiaj, Unia Europejska to 28 państw członkowskich i kolejnych pięć – Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Islandia i Turcja – o statusie państw kandydujących. Polska dołączyła do Unii Europejskiej  10 lat temu, w 2004 roku. Razem z Polską przyjęto wtedy Litwę, Łotwę, Estonię, Maltę, Cypr, Czechy, Słowację, Słowenię, Węgry i było to dotąd największe rozszerzenie, obejmujące 10 nowych

Spotkania z europosłami, zwiedzanie ważnych dla miasta instytucji warszawskich, debata u Prezydenta RP i uliczna parada  – od 30 kwietnia do 13 czerwca Fundacja Schumana organizuje liczne imprezy w ramach XXI Spotkań Europejskich.  

Spotkania Europejskie Fundacji Schumana organizowane są z okazji Dnia Europy nieprzerwanie od 21 lat. W tym roku obchody będą szczególnie radosne ? 1 maja minie bowiem 10 lat od naszego przystąpienia do Unii Europejskiej.

Dzień Europy już 9 maja w całej Unii Europejskiej

Tego dnia, w 1950 roku ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, ogłosił plan powołujący nową formę współpracy w Europie ? Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, będącą zalążkiem obecnej Unii Europejskiej. Dzisiaj, Unia Europejska to 28 państw członkowskich i kolejnych pięć ? Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Islandia i Turcja ? o statusie państw kandydujących. Polska dołączyła do Unii Europejskiej  10 lat temu, w 2004 roku. Razem z Polską przyjęto wtedy Litwę, Łotwę, Estonię, Maltę, Cypr, Czechy, Słowację, Słowenię, Węgry i było to dotąd największe rozszerzenie, obejmujące 10 nowych państw członkowskich.

Co przygotowaliśmy w tym roku?  

Kalendarium XXI Spotkań Europejskich,

Warszawa, 30 kwietnia ? 13 czerwca 2014 roku

 

Środa, 30 kwietnia, godz. 15.30 | Debata młodych z Prezydentem RP Pałac Prezydencki, Krakowskie Przedmieście 48/50

Czwartek, 1 maja, godz. 9:45 |Tramwaj Europejski, start z Placu Narutowicza

Sobota, 10 maja, godz. 12.00 | Parada i Miasteczko Schumana, Krakowskie Przedmieście

8-10 maja 2014 roku | Akademia Schumana i inne wydarzenia towarzyszące

9 maja 2014 | Symulacje obrad Parlamentu Europejskiego

13 czerwca 2014 | Konferencja Europolis. Inteligentne miasta przyszłości, Centrum Nauki Kopernik

 

Kalendarium XXI Spotkań Europejskich,

Warszawa, 30 kwietnia ? 13 czerwca 2014 roku


Środa, 30 kwietnia, godz. 15.30 | Debata młodych z Prezydentem RP Pałac Prezydencki,
Krakowskie Przedmieście 48/50

Debata z okazji 10 lecia Polski w Unii Europejskiej z udziałem młodzieży i Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wraz z panem Prezydentem wystąpią: – Anna Radwan, prezes Fundacji Schumana oraz: – Karolina Kolarska, studentka UJ, Kraków, – Martyna Siermicka, studentka Collegium Civitas, Warszawa, – Tomasz Ludwicki, student UAM, Poznań, – Mateusz Wojcieszak, uczeń Liceum J. Kochanowskiego, Radom.

A to już wiesz?  Korespondenci Wirtualnej Polski po raz kolejny na Ukrainie

Lista uczestników jest już zamknięta, akredytacje dla dziennikarzy w biurze prasowym Kancelarii Prezydenta.

Czwartek, 1 maja, godz. 10.00 | Tramwaj Europejski, start Plac Narutowicza

W godz. 10.00 -16.00 po centrum Warszawy będzie kursował Tramwaj Europejski, a w nim posłowie do Parlamentu Europejskiego, eksperci Fundacji Schumana i Stowarzyszenia 61 oraz Centrum Studiów Wyborczych. Tramwaj ruszy o godz. 10.00 z Placu Narutowicza i przejedzie trasą Wiatraczna – Banacha. Można dołączyć na każdym przystanku na trasie. 

Dziennikarzy zapraszamy na Plac Narutowicza o 9:45 na rozmowy z naszymi gośćmi Danutą Huebner, Pawłem Zalewskim, Tadeuszem Rossem. Tramwaj rusza punktualnie o 10.00 z przystanku Plac Narutowicza. (kontakt: Artur Budny: [email protected] 500 018 073)

Sobota, 10 maja, godz. 12.00 | Parada i Miasteczko Schumana, Krakowskie Przedmieście

To manifestacja, organizowana przez Fundację od blisko dwudziestu lat. Biorą w niej udział tysiące osób z Warszawy, Polski i innych krajów europejskich.  Co roku specjalnie na Paradę przyjeżdżają uczniowie ze współpracujących z Fundacją szkolnych klubów europejskich. Parada ruszy o godz. 12.00 spod kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.

Przez całą sobotę na Krakowskim Przedmieściu będzie trwał nasz uliczny festyn, podczas którego będziemy prezentować problemy mieszkańców europejskich aglomeracji.

Anna Radwan, prezes Fundacji Schumana: – Większość obywateli Unii żyje w miastach, to one decydują o tym jak wygląda Europa. Wraz z rozwojem kraju, miasto odgrywa ? i będzie odgrywać ? coraz większą rolę. To w mieście szukamy pracy, ale to również miasto zatruwa środowisko. Dlatego rozwój metropolii jest ważnym i modnym tematem. Większość z nas chce miasta otwartego, czyli rozwijającego się, reagującego na potrzeby  mieszkańców – nie tylko ?białych kołnierzyków? z korporacji, ale także przyjezdnych, szykujących pierwszej pracy po studiach, rodzin, osób niepełnosprawnych, rowerzystów i seniorów.

Podczas festynu odbędą się prezentacje europejskich miast, gry miejskie i rozmowy na temat wyzwań i problemów mieszkańców. Zaprezentowane zostaną najciekawsze miejskie inicjatywy nawiązujące zarówno do historycznej jak i współczesnej Warszawy. Do rozmów o mieście otwartym zaprosiliśmy także przedstawicieli warszawskich organizacji pozarządowych, środowiska kultury i mediów. Prezentacje i spotkania odbędą się wydzielonym pawilonie, z wygodnymi miejscami do rozmowy z naszymi gośćmi, m.in. Jerzym Kisielewskim, Wiktorem Gajewskim z Centrum Nauki Kopernik, Marią Seweryn z Och-Teatr, Thomasem Dombi z Zarządu Transportu Miejskiego. Przedstawimy miasto jako miejsce spotkań wielu kultur, łączące pokolenia i idee. Jedną z atrakcji będzie zaprezentowanie projektu muzycznego, jako elementu programu artystycznego promującego historię i kulturę europejskich regionów na linii Dunaju, Odry i Wisły. Uczniowie z klubów europejskich przeprowadzą happeningi promujące udział w wyborach europejskich w Miasteczku Schumana.

A to już wiesz?  Pomarańczowy meeting


8-10 maja 2014 roku | Akademia Schumana i inne wydarzenia

Akademia Schumana to nasz program edukacyjny dla grup i osób indywidualnych odwiedzających Warszawę z okazji Parady Schumana. W ramach Akademii oferujemy kilkadziesiąt spotkańw warszawskich instytucjach kultury, historii i polityki oraz wycieczki po najciekawszych miejscach na mapie Warszawy. Szczegółowe informacje o ofercie, zapisach i wolnych miejscach można znaleźć na www.schuman.pl

Kolejny punkt obchodów to międzynarodowe warsztaty odbywające się pod wspólnym hasłem SMILE. Connecting generations. Seria spotkań i seminariów, podczas których młodzież oraz seniorzy z Polski, Niemiec i Turcji wezmą udział w zajęciach, inicjujących międzypokoleniowy dialog: od stereotypów do pomysłów na konkretne, miejskie działania. 

Warsztaty są zamknięte, zainteresowanych tematem dziennikarzy prosimy o kontakt z Urszulą Puchalską (501 028 139, [email protected]).

scHUMAN WARSAW. Pod takim hasłem odbędzie się Międzynarodowy Zjazd Klubów Europejskich. Uczestnicy Zjazdu będą pracować nad multimedialnymi projektami o Warszawie widzianej z perspektywy młodych Europejczyków. Projekt realizowany wspólnie z XXXV LO im. Bolesława Prusa w Warszawie. 

9 maja 2014 | Symulacje wyborów do Parlamentu Europejskiego

Symulacja obrad Parlamentu Europejskiego z udziałem uczniów z całej Polski, którzy w tym roku pierwszy raz będą mogli głosować w wyborach europejskich. Spotkanie zamknięte, zainteresowanych dziennikarzy prosimy o kontakt z koordynatorem projektu Spotkania z Parlamentem Europejskim, Arturem Budnym (22-621-21-61; [email protected]).

13 czerwca 2014 | Europolis. Inteligentne miasta przyszłości, Centrum Nauki Kopernik

W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja Europolis. Inteligentne miasta przyszłości, której tematem będzie niskoemisyjność w mieście. Konferencja będzie towarzyszyć szczytowi stowarzyszenia EUROCITIES łączącego największe europejskie miasta. Koordynatorka konferencji: Iga Kamocka (tel. +48 691 305 206, [email protected]).

Źródło Headlines. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy