Refleksje

Biegnij Warszawo

„Biegnij Warszawo” Już tylko niecały tydzień dzieli nas od tegorocznej edycji Biegnij Warszawo, czyli imprezy przygotowanej specjalnie dla amatorów miejskiej aktywności fizycznej. Tym razem organizatorzy

„Biegnij Warszawo”

Już tylko niecały tydzień dzieli nas od tegorocznej edycji Biegnij Warszawo, czyli imprezy przygotowanej specjalnie dla amatorów miejskiej aktywności fizycznej. Tym razem organizatorzy stawiają na rywalizację pomiędzy kobietami, których patronką jest Sawa, a mężczyznami, których reprezentuje Wars. Bieg obejmuje dystans 10 km, a trasa wytyczona jest przez najbardziej symboliczne punkty stolicy. Partnerem zdrowotnym tegorocznej edycji biegu, podczas którego organizatorzy tak jak w poprzednich latach będą popularyzować prozdrowotną siłę sportu, została Klinika Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport.

W Strefie Motywacyjnej Enel-Sport, zlokalizowanej przy Rondzie Dmowskiego na ósmym kilometrze trasy Biegnij Warszawo, bliscy startujących będą mieli okazję podbudować motywację biegaczy poprzez głośny doping. Po zakończonym biegu wszyscy zawodnicy będą mogli skorzystać ze strefy masażu i rolowania, w której Enel-Sport zaproponuje masaż sportowy oraz rolowanie mięśni po wyczerpującym biegu. To znakomity sposób na odpoczynek, odstresowanie, ale również stanowi niezbędny element rewitalizacji po przebytym dystansie. Masaż sportowy zwiększa przepływ krwi, jednocześnie wspomagając usunięcie toksyn z mięśni. Poprawia również ich elastyczność i likwiduje ich mimowolne napięcia. Pozwala to zapobiegać kontuzjom i lepiej przygotować się do następnych zawodów. Jest to również znakomita chwila, aby zrelaksować się nie zważając na odniesiony wynik.

Co ważne, wszyscy ci, którzy zdecydowali się podjąć wyzwanie w rywalizacji Warsa i Sawy i odebrali spersonalizowany pakiet startowy, będą mogli skorzystać z zamieszczonych w nim zniżek od Enel-Sport na specjalistyczne badania przygotowujące do zawodów. Wśród zaproponowanych badań znalazły się: diagnostyka funkcjonalna, ergospirometria oraz konsultacja ortopedyczna.

Biegnij Warszawo znakomicie wpisuje się w najnowszą kampanię Enel-Sport promowaną hasłem „Nic Cię nie pokona”, której twarzą został himalaista Andrzej Bargiel. Jesteśmy przekonani, że oferta Enel-Sport zawierająca ocenę i ukierunkowany trening dla biegacza na każdym poziomie pozwoli im na optymalne przygotowanie do rywalizacji i uniknięcie kontuzji. Oferowane badania wydolnościowe i testy funkcjonalne to szansa na dostosowanie treningów do indywidualnych potrzeb i możliwości zawodnika. Należy pamiętać, że w sporcie najważniejsze jest bezpieczeństwo sportowca oraz dostosowanie aktywności do możliwości organizmu – mówi Remigiusz Rzepka, konsultant ds. rehabilitacji w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport.

A to już wiesz?  Kosze prezentowe ze słodyczami

Ergospirometria, czyli badanie wydolnościowe, pozwala na precyzyjne określenie parametrów treningowych, na podstawie których jest możliwe zaplanowanie optymalnej intensywności treningu. Ocenie podlegają m.in. wydolność krążeniowo-oddechowa i efekty prowadzonego treningu. Należy jednak pamiętać, aby badania rozpocząć od wykonania próby wysiłkowej, która w precyzyjny sposób określi występowanie różnego rodzaju nieprawidłowości pracy serca w trakcie wysiłku. Przeciwskazania do ergospirometrii stanowią: infekcja, ograniczenia kostno-stawowe uniemożliwiające szybki marsz oraz niewydolność serca. Z kolei diagnostyka funkcjonalna pozwala natomiast na określenie stanu siły mięśni, stabilności i równowagi pacjenta przygotowującego się do zawodów oraz umożliwia szybki i bezpieczny powrót do pełnej sprawności sportowców poddających się rehabilitacji. Podczas badań sprawdzana jest również poprawność wykonywania podstawowych wzorców ruchowych.

Podczas ostatnich dni przygotowań do biegu specjaliści Enel-Sport rekomendują wzbogacenie treningu o ćwiczenia poprawiające stabilność tułowia oraz stawów obwodowych. Są to m.in. ćwiczenia rozciągające, które poprawiają elastyczność mięśni oraz regularne zwiększanie intensywności aktywności ruchowej, co przygotuje organizm na zwiększony wysiłek podczas dziesięciokilometrowej rywalizacji.

Tegoroczna edycja Biegnij Warszawo odbędzie się 1 października, start zaplanowany jest na godzinę 12:00. Organizatorzy spodziewają się ok. 13 000 uczestników. Zabawa w Strefie Motywacyjnej Enel-Sport rozpocznie się już o godz. 10.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy