W Polsce jest praca

W Polsce jest praca

Okazuje się, że w Polsce jest praca. Oczywiście, jest na razie dobrze płatna. Jednak to „na razie” potraktujmy raczej jako „na razie” bez elementu tymczasowości. „Na razie”bowiem nie minie przez rok ani dwa a być może w ogóle nie minie.

Do pracy wyjechało wiele osób. Liczyć ich w tysiącach, milionach? W Dublinie Polacy to największa mniejszość narodowa. W innych krajach Unii być może niedługo będzie podobnie. Dlaczego wyjeżdżają? A dlaczego mieliby nie wyjechać, skoro tam więcej zarobią, mają tym samym więcej możliwości.

Niektórzy nawet traktują sprawę w ten sposób, że grzechem byłoby nie wyjechać. Po co tu pracować tyle samo za gorsze pieniądze, skoro tam można wyjechać, utrzymać rodzinę i powoli budować dom i na wszystko jakoś wystarczy. Oczywiście, koszty utrzymania są tam droższe, jednak bardziej opłaci się żyć tam za tamte pieniądze niż w Polsce za zarobione w ojczyźnie.

Tak więc, praca w Polsce jest, i jest jej tym więcej, im więcej naszych rodaków wyjeżdża. Już teraz brakowało rąk do pracy przy zbiorach owoców. Jednak na podniesienie stawek nie liczyłabym. Polscy przedsiębiorcy raczej zatrudnią tanią siłę roboczą ze wschodu, niż podniosą stawki dla swoich rodaków.

Powrót