Gdyby nie Grechuta, nie powstałby tekst. Muzyka z radia stanowczo temu nie sprzyja

Gdyby nie Grechuta, nie powstałby tekst. Muzyka z radia stanowczo temu nie sprzyja

Na Zachodzie mamy dziś Halloween. Tam bawią się dziś w knajpach i na imprezach. Taka tradycja. Dlaczego jednak u nas, gdzie jest zupełnie inna tradycja, przejmuje się to, co lekkie i zabawne, w czym jest tylko „tu i teraz” i brakuje myśli o przyszłości?


Jednak Polacy nie zatracili jeszcze tego, co ważne. Tylko dlaczego jest taki jeden dzień w roku, kiedy człowiek myśli o tych, którzy odeszli? Dlaczego nie zapali świeczki na grobie bliskich przez cały rok? Taką świeczką może być też rozmowa z bliskim. I to nie tym zmarłym, ale tym, który żyje i potrzebuje chwili uwagi. Być może jest to dziecko.


Dziś odkryłam pewną rzecz. Chodzi nie tyle o źródło przemocy, ale o warunki, w jakich rodzi się przemoc i brak czegoś, co można by nazwać hamulcem. Tym hamulcem bywa wiara, jakieś wartości, przekonania a nawet strach czy autorytet.


Nie ma hamulców. Nastolatek nie myśli o przyszłości, nie myśli o śmierci, co także mogłoby pełnić rolę tamy przeciwko przemocy. Myśl o śmierci zawsze osłabia. Może być dla człowieka bardzo trudna, ale też może spowodować jego rozwój.


Kiedy włączymy radio – nie usłyszymy w nim o tym, co ważne, co kluczowe. Tam jest tylko „tu i teraz”. To samo dotyczy telewizji. Bardzo mało jest programów, które są wartościowe i które wywołują w człowieku pęd do dobra, myśl o tym, co wieczne i o tym, co przemija.


Często zdajemy sobie z tego sprawę, a jednak dalej powtarzamy swój codzienny taniec: praca, telewizja (która ma być czymś w rodzaju odpoczynku po całym dniu pracy), sen. Tymczasem, jest obok nas ktoś, kto liczy na naszą uwagę, na rozmowę, na przysłowiowe „dobre słowo”, na jakiś gest, który nie jest związany z agresją, ale miłością.


Jeśli więc przez cały rok nie zapaliliśmy ani jednej świeczki, mamy wiele do nadrobienia. I możemy to zrobić właśnie dziś, w święto zmarłych, bo jest to także święto tych, którzy żyją i mogą coś zrobić dobrego dla innych.

Powrót